Celem spotkania zespołu nauczycieli i specjalistów jest przede wszystkim omówienie wyników wieloaspektowej oceny funkcjonowania ucznia oraz dostosowanie Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego (IPET). Ponadto, zespół ocenia efektywność dotychczasowej pomocy psychologiczno-pedagogicznej świadczonej uczniowi. Poniżej przedstawiamy przykładowy formularz karty ustaleń zespołu, który można dowolnie modyfikować w zależności od potrzeb.
Przeczytaj również:
Zespół opracowujący IPET po dokonaniu wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia i ocenie efektywności IPET może dokonać modyfikacji programu. Żadne przepisy nie określają wzoru modyfikacji IPET, dlatego decyzja o tym, jaką formę będzie miała, należy do zespołu. Co jednak istotne, że modyfikacje powinny być kontynuacją działań i odzwierciedlać zakres zmian w funkcjonowaniu ucznia i dokonywane modyfikacje. Z tego względu zmiany dokonywane w IPET mogą dotyczyć jedynie tych obszarów, działań, form wsparcia, celów itp., które ulegają zmianie (aneks do IPET). Może to być również odrębny dokument pełnego IPET z dopiskiem „modyfikacja”. Pobierz przykładowy wzór aneksu do IPET, w którym wskazano obszary zmian.
Uczeń z niepełnosprawnością ma prawo do realizacji zajęć edukacyjnych z oddziałem i realizacji podstawy programowej w wymiarze wynikającym z planu zajęć dla klasy wynikającego z ramowego planu nauczania. Zdarza się jednak, że w tym czasie zaplanowano dla niego zajęcia rewalidacyjne. Sprawdź, czy dyrektor może zaplanować rewalidację w czasie, w którym reszta klasy uczestniczy w obowiązkowych lekcjach.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Specjaliści przygotowujący końcoworoczne oceny efektywności działań podejmowanych na rzecz uczniów często stają przed dylematem, czy dla ucznia z IPET trzeba opracować odrębnie ocenę efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W artykule wyjaśniamy zależności między oceną efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej a oceną efektywności IPET.
Wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia należy dokonywać co najmniej dwa razy w roku. Zwykle jest ona przeprowadzana początku roku szkolnego i po pierwszym półroczu. Z niektórych placówkach WOPFU przeprowdza się również przed rozpoczęciem wakacji. Przepisy nie wyjaśniają, jak dokładnie powinna wyglądać ani w jaki sposób opracować ten dokument.
Przepisy prawa oświatowego, że zespół ds. WOPFU i IPET tworzą nauczyciele i specjaliści prowadzący zajęcia z uczniem. Regulacje te należy rozumieć dosłownie – w skład zespołu wchodzą wszyscy. A to oznacza, że wszyscy powinni uczestniczyć w posiedzeniach tych zespołów.
Obowiązek dwukrotnego dokonania wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia w trakcie roku nie oznacza, że zespół musi dwa razy zmodyfikować IPET. Modyfikacja IPET nie może nastąpić bez WOPFU, jednak WOPFU nie pociąga za sobą obowiązku wprowadzenia zmian do IPET. Sprawdź, kiedy nie trzeba modyfikować IPET po dokonaniu WOPFU.
Wielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania ucznia oraz indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny to podstawowe dokumenty opracowywane dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Za ich opracowanie odpowiada zespół powołany przez dyrektora szkoły. W niniejszym artykule zdefiniowano rolę i wymieniono najważniejsze zadania poszczególnych uczestników zespołu ds. WOPFU i IPET.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.