Zima to czas, gdy uczniowie mają wyjątkową okazję do odpoczynku i odzyskania energii. Ferii zimowych nie należy jednak spędzać wyłącznie na bezczynności. Zajęcia zaplanowane przed feriami są doskonałą okazją, by pokazać uczniom klas IV–VI szkoły podstawowej, jak aktywnie i kreatywnie wykorzystać ten wolny czas. Celem tych zajęć jest nie tylko zapewnienie dzieciom rozrywki, ale również rozwiniecie ich umiejętności planowania i organizacji własnego czasu, co jest niezwykle ważne dla ich rozwoju.
Odpoczynek nie jest luksusem, lecz koniecznością, ponieważ ciało i umysł muszą mieć czas na regenerację. Niestety, w przypadku nauczycieli okres urlopu wypoczynkowego przypadającego na czas ferii zimowych często traktowany jest jako czas na nadrabianie zaległości lub pracę „na zapas”, Dowiedz się, jak sprawić, by ferie nie stały się przedłużeniem czasu pracy, zadbaj o work life balance.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W części województw rozpoczęły się ferie zimowe. Do dyrektorów wielu szkół podstawowych zostało skierowane pytanie, jaką ofertę wypoczynku dla uczniów przygotowano na okres ferii zimowych w 2023 r. Pytanie to pociąga za sobą szereg wątpliwości, ponieważ nie ma przepisów, które wskazywałyby na obowiązek zapewnienia opieki nad uczniami w czasie ferii. Dowiedz się, szkoła powinna diagnozować potrzeby uczniów i rodziców w tym zakresie oraz czy musi być organizatorem wypoczynku da dzieci.
Wydawać by się mogło, że wszyscy uczniowie z niecierpliwością wyczekują ferii zimowych. Większość z nich ostatnie dni przed zimowym wypoczynkiem nie może się skupić, Pojawiają się plany na wyjazdy, spotkania, beztroskie popołudnia i długie wieczory. Nie można jednak zapomnieć o tych dzieciach, dla których szkoła to jedyne bezpieczne miejsce. Wolne od agresji dorosłych, dające możliwość kontaktu z rówieśnikami. Czym będą dwa tygodnie bez kontaktu z nauczycielami i psychologiem? W artykule wskazano, co zrobić, aby zapewnić, choć minimalne, wsparcie dla uczniów w czasie ferii zimowych, kiedy nie będzie możliwe udzielanie bezpośredniej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Pobierz również:
W czasie rozpoczynających się 16 stycznia 2022 r. ferii zimowych w szkołach mogą odbywać się półkolonie dla uczniów. Ich organizacja wymaga jednak zapewnienia odpowiedniej kadry opiekuńczej. Warto przypomnieć nauczyciele zatrudnieni w szkołach, ale muszą otrzymać odrębne wynagrodzenie. Nauczyciele zatrudnieni w szkołach feryjnych w czasie ferii zimowych korzystają bowiem z urlopu wypoczynkowego, którego nie można przerwać w celu prowadzenia zajęć dla uczniów
W roku szkolnym 2022/2023 ferie zimowe, jak zawsze będą odbywały się w różnych terminach dla poszczególnych województw. Sprawdź, kiedy przypadają one w Twoim województwie.
Sprawdź, w jakich terminach w poszczególnych województwach przypadają ferie zimowe w roku szkolnym 2022/2023.
Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki opublikowano wytyczne sanitarne dla organizatorów zimowego wypoczynku. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać planując ferie zimowe 2021/2022.
Uczniowie, którzy w czasie ferii zimowych mają potrzebę skorzystania ze wsparcia psychologicznego i pomocy psychologiczno-pedagogicznej mogą zwracać się o nie także w czasie ferii zimowych. Szczegóły dotyczące dostępności pomocy psychologiczno-pedagogicznej w pierwszej połowie stycznia przedstawia na swojej stronie internetowej Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Obecny rok szkolny obfituje w wiele ograniczeń – jednym z nich jest utrudnienie w organizacji wolontariatu dla uczniów szkół podstawowych. Obostrzenia dotyczące kontaktów społecznych, izolowanie osób niepełnosprawnych, starszych, przewlekle chorych nie pozwalają na to, by uczniowie mogli bezpośrednio angażować się w pomoc potrzebującym. Jednak dla chcącego nic trudnego – istnieje wiele możliwości pomagania na odległość.
Resort edukacji opublikował komunikat, w którym informuje o możliwości zorganizowania w szkołach i placówkach oświatowych półkolonii dla młodszych uczniów.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.