Dyrektorzy tworzący właśnie arkusze organizacyjne na rok szkolny 2022/2023 muszą wziąć pod uwagę zmiany w ramowych planach nauczania oraz podstawach programowych. Minister Edukacji i Nauki podpisał trzy rozporządzenia. Tym samym do „ramówek” wchodzi historia i teraźniejszość, z czasem zaś zniknie wiedza o społeczeństwie. Sprawdź, ile godzin hit trzeba zaplanować w arkuszach na rok 2022/2023.
Nieodłącznym elementem dzieciństwa praktycznie każdego dziecka były i są klocki LEGO. To ponadczasowa zabawka, która cieszy się powodzeniem już od wielu pokoleń. To nie tylko sposób na wyśmienitą zabawę, ale także nauka wielu przydanych umiejętności. Klocki pobudzają wyobraźnię dziecka, kształtują kreatywność, pomagają rozwijać samodzielność, a także uczą logicznego myślenia. Nic dziwnego zatem, że cieszą się one taką popularnością. Olbrzymi wybór możliwości, jakie dotyczą kupowania zestawów lego, pozwala dopasować serię tak, aby sprawdziła się dla dziecka w konkretnym przedziale wiekowym.
Opublikowano projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W projekcie znajdują się m.in.: zmiany dotyczące pracy nauczycieli, zatrudniania w szkołach osób nieposiadających obywatelstwa polskiego, przyznawania świadczeń socjalnych dla uczniów z Ukrainy. Sprawdź, jakie rozwiązania dotyczące kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi są planowane. Czy zrealizowane będą zapowiedzi płynące od kilku dni z Ministerstwa Edukacji i Nauki?
W niektórych mediach, jako komentarz do projektu tzw. specustawy ukraińskiej, pojawiła się błędna informacja o tym, że ustawa ta zapewni bezpłatną edukację dla dzieci i młodzieży, których pobyt w Polsce jest uznawany za legalny na podstawie specustawy. Przyjmowanie dzieci i młodzieży do polskich przedszkoli, szkół i placówek jest możliwe już teraz – przed wejściem w życie specjalnych przepisów.
Miniony tydzień to tydzień lęku i obaw, ale także ogromnej mobilizacji. Każdego dnia okazujemy solidarność i wspieramy obywateli Ukrainy. To oczywiste więc, że w tym tygodniu pisaliśmy przede wszystkim o możliwych formach pomocy dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.
Na stronie internetowej MEiN zamieszczono bardzo ważny komunikat: Wsparcie dzieci z Ukrainy ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – informacje dla rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Zatrudnienie w szkole obcokrajowca pochodzącego z państwa nienależącego do Unii Europejskiej jest skomplikowane pod względem formalnym. Jeszcze trudniejsze jest zatrudnianie nauczycieli, ponieważ mamy tu do czynienia także z przepisami obowiązującymi w systemie oświaty.
Jaką decyzję w sprawie ustawy Lex Czarnek podjął Prezydent? Zawetowałem nowelizację Prawa oświatowego. Uznajmy sprawę za zakończoną. Nie są nam teraz potrzebne kolejne spory – miał powiedzieć na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Minister Edukacji i Nauki w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej zapowiedział tworzenie oddziałów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy. Oprócz tego poinformował, że fundusze dla organów prowadzących szkoły i przyjmujących uczniów z Ukrainy będą naliczane w cyklu miesięcznym, a nie rocznym. Dzięki takiemu rozwiązaniu samorządy nie musiały angażować własnych środków na ten cel.
Od środy 2 marca przy darmowym Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 dyżurować będzie psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim. Dzieci i młodzież będą mogły uzyskać także wsparcie w języku rosyjskim. Sprawdź harmonogram. Przypominamy także o polskim telefonie zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, który działa po nr 116 111.