Decyzję o powierzeniu nauczycielowi funkcji wychowawcy klasy podejmuje dyrektor szkoły. Nie zawsze nauczyciel chce pełnić tę rolę i odmawia. Czy faktycznie ma do tego prawo? Sprawdź, czy dyrektor musi uwzględnić odmowę przyjęcia wychowawstwa.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Uwzględnianie dostosowań wymagań edukacyjnych to nie prawo, ale obowiązek nauczyciela. Podobnie jest z indywidualizacją pracy na zajęciach. Nauczyciel nie może więc odmówić sięgania po elastyczne rozwiązania wyrównujące szanse uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W jaki sposób dyrektor powinien egzekwować wywiązywanie się z obowiązków? Dowiedz się, jakie konsekwencje może ponieść nauczyciel, który nie indywidualizuje procesu nauczania i wychowania ucznia.
Z artykuły dowiesz się:
Z uwagi na to, że w czasie tzw. przerwy świątecznej dyrektor szkoły powinien zapewnić dzieciom opiekę, w większości szkół odbywają się tylko zajęcia świetlicowe. Z uwagi na charakter tych zajęć do pracy nierzadko angażowani się wyłącznie nauczyciele świetlicy. Czy takie rozwiązanie jest właściwe? Czy specjaliści oraz nauczyciele poszczególnych przedmiotów również powinni pełnić dyżur w trakcie przerwy świątecznej? A może prawo pozwala im wykorzystać w tym czasie urlop?
Przeczytaj również:
Zapewnienie bezpieczeństwa uczniów w czasie pandemii stanowi jedno z kluczowych zadań dyrektorów szkół i przedszkoli. Dążąc do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole oraz przedszkolu dyrektorzy nakładają na nauczycieli szereg dodatkowych obowiązków – do takich należy m.in. dbanie o utrzymanie czystości w salach lekcyjnych. Sprawdź, czy takie działanie jest prawidłowe i czy nauczyciel może zostać zobowiązany do wykonywania prac porządkowych.
Przepisy nie określają zakresu obowiązków nauczycieli zatrudnionych na stanowisku wychowawcy świetlicy szkolnej. Czy wobec tego można uznać, że dyrektor ma prawo zobowiązać ich pełnienia dyżurów w stołówce szkolnej, podczas których nie tylko sprawują nadzór nad uczniami, ale także podają im posiłki i pomagają w sprzątaniu?
Dyrektor przedszkola ma obowiązek powołania komisji rekrutacyjnej odpowiedzialnej za przeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego. Sprawdź, czy nauczyciel ma prawo nie zgodzić się na pełnienie takiej funkcji odmówić wykonywania związanych z tym obowiązków.
Pomoc nauczyciela ma status pracownika samorządowego. Przepisy nie regulują jednak ani wymiaru zatrudnienia takiej osoby ani zakresu jej obowiązków, zaś w praktyce decyduje o tym dyrektor szkoły. Musi jednak pamiętać, by pomocy nauczyciela nie przydzielać zadań zastrzeżonych dla nauczycieli. Skoro jednym z zadań nauczycieli jest sprawowanie opieki i zapewnienie uczniem bezpieczeństwa, to czy należy uznać, że pomoc nauczyciela nie może w żadnej sytuacji samodzielnie sprawować opieki nad dziećmi?
Zgodnie z art. 22a ustawy o systemie oświaty, nauczyciel lub zespół nauczycieli przedstawia dyrektorowi szkoły program wychowania przedszkolnego lub program nauczania do danych zajęć edukacyjnych. Jakie konsekwencje poniesie nauczyciel, który nie wypełni tego obowiązku?
Planowana nowelizacja Karty Nauczyciela wprowadzi modyfikacje przepisów dotyczących postępowania dyscyplinarnego wobec nauczycieli. Nauczyciel, który popełni czyn naruszający prawa i dobro dziecka nie będzie mógł zostać za ukarany karą porządkową, a dyrektor będzie miał obowiązek zawiadomienia o zdarzeniu rzecznika dyscyplinarnego. Co jeszcze się zmieni?
Sprawdź, jakie zadania na czerwiec czekają nauczycieli szkół i przedszkoli. Poznaj także najważniejsze święta i ważne daty na ten miesiąc. Sprawdź, co Cię czeka w czerwcu!
Przedstawiamy kalendarz nauczyciela na maj. Poznaj najważniejsze wydarzenia, zadania, a także święta i ważne daty na ten miesiąc. Sprawdź, co Cię czeka w maju!
Przedstawiamy nowość na portalu E-pedagogika - kalendarz nauczyciela na każdy miesiąc. na początek zadania na kwiecień, a także najważniejsze święta i ważne daty na ten miesiąc. Sprawdź, co Cię czeka w kwietniu!
Nauczyciel nie ma podstaw do odmowy wykonania czynności zawodowych wynikających z pełnionej w szkole funkcji. Natomiast dyrektor musi zapewnić odpowiedni warunki do realizacji zadań przez nauczycieli i specjalistów, w tym związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę – zgodnie z art. 6, art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela oraz art. 68 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy Prawo oświatowe.
Nauczyciel dojeżdża na indywidualne nauczanie w domu ucznia. Sprawdź, do jakich świadczeń jest uprawniony.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.