Planowana nowelizacja Karty Nauczyciela wprowadzi modyfikacje przepisów dotyczących postępowania dyscyplinarnego wobec nauczycieli. Nauczyciel, który popełni czyn naruszający prawa i dobro dziecka nie będzie mógł zostać za ukarany karą porządkową, a dyrektor będzie miał obowiązek zawiadomienia o zdarzeniu rzecznika dyscyplinarnego. Co jeszcze się zmieni?
Zmiana przepisów dotyczących Karty Nauczyciela ograniczy przypadki, w których nauczyciele dopuszczający się czynów uchybiających godność zawodu nauczyciela lub obowiązkom o których mowa w art. 6 ustawy Karta Nauczyciela unikają odpowiedzialności dyscyplinarnej dzięki obchodzeniu przepisów lub wskutek przedawnienia.
Nowelizacja Karty Nauczyciela przewiduje dodanie art. 75 ust. 2a w brzmieniu: Kar porządkowych, o których mowa w ust. 2, nie wymierza się za popełnienie czynu naruszającego prawa i dobro dziecka. O popełnieniu przez nauczyciela czynu naruszającego prawa i dobro dziecka dyrektor szkoły, a w przypadku popełnienia takiego czynu przez dyrektora szkoły – organ prowadzący szkołę, zawiadamia rzecznika dyscyplinarnego, o którym mowa w art. 83, nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia powzięcia wiadomości o popełnieniu czynu.
Oznacza to, że dyrektor nie będzie mógł wymierzyć kary porządkowej nauczycielowi, który dopuścił się czynów związanych m.in. z niezapewnieniem uczniom bezpieczeństwa czy naruszenia jego godności osobistej lub nietykalności cielesnej.
Ponadto na dyrektora szkoły oraz na organ prowadzący nałożono obowiązek zawiadomienia rzecznika dyscyplinarnego o czynie podlegającym odpowiedzialności dyscyplinarnej nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia powzięcia informacji o zdarzeniu.
Istotną zmianą wprowadzoną do Karty Nauczyciela jest nowelizacja art. 85 ust. 4 pkt 2, art. 85b ust. 1 pkt 2 lit. c oraz w art. 85j w ust. 5 w pkt 3 lit. a, które nie będą już wykluczały możliwości prowadzenia postępowania wyjaśniającego oraz wszczęcia i prowadzenia postępowania dyscyplinarnego, jeżeli za popełniony czyn nauczyciel został ukarany karą porządkową zgodnie z art. 108 Kodeksu pracy, gdy czyn ten narusza prawa i dobro dziecka.
Jeżeli więc, mimo wskazania, że naruszenie praw i dóbr dziecka nie może być karane karą porządkową, dyrektor nałoży taką karę, nie będzie ona podstawą do uniknięcia odpowiedzialności dyscyplinarnej i zastosowania kary nagany z ostrzeżeniem, zwolnienia z pracy, zwolnienia z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie w okresie 3 lat od ukarania albo wydalenia z zawodu nauczyciela.
Znowelizowana Karta Nauczyciela będzie zawierała art. 85o ust. 7, który rozszerza katalog sytuacji, w których nie dochodzi do przedawnienia odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczyciela.
Od 1 września 2019 r. postępowanie dyscyplinarne będzie mogło być wszczęte także po upływie 3 miesięcy od dnia powzięcia wiadomości o popełnieniu czynu uchybiającego godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, o których mowa w art. 6, jeżeli czyn narusza prawa i dobro dziecka.
W obecnym stanie prawnym postępowanie dyscyplinarne nie może być wszczęte po upływie 3 miesięcy od dnia powzięcia wiadomości o popełnieniu czynu uchybiającego godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, o których mowa w art. 6, oraz po upływie 3 lat od popełnienia tego czynu. Do wyjątków zasady należą:
W praktyce oznacza to, że nauczyciele dopuszczający się takich czynów jak np. stosowanie przemocy fizycznej, często unikają odpowiedzialności dyscyplinarnej z powodu przedawnienia.
Źródło: