Przyjęta przez Sejm ustawa o zmianie Karty Nauczyciela przewiduje ważne zmiany w ocenianiu pracy nauczycieli. Zrezygnowano z oceny okresowej i przywrócono ocenę dorobku zawodowego dla stażystów. Mimo zapowiedzi nie zrezygnowano jednak z czterostopniowej skali oceny. Sprawdź, co zmieni się 1 września 2019 r.
Przeczytaj aktualny artykuł (stan prawny 1 września 2022 r.):
Ustawa z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw została przekazana do Senatu. Nowelizacja przewiduje ważne zmiany w ocenie pracy – część z nich oznacza powrót do regulacji obowiązujących przed 1 września 2018 r.
Po wejściu w życie nowelizacji Karty Nauczyciela dyrektor szkoły będzie dokonywał oceny pracy nauczyciela, z wyjątkiem nauczyciela stażysty, z własnej inicjatywy lub na wniosek nauczyciela, organu sprawującego nadzór pedagogiczny (w przypadku placówek doskonalenia nauczycieli – kuratora oświaty), organu prowadzącego, rady szkoły lub rady rodziców. Oceny będzie można dokonać w każdym czasie, jednak nie wcześniej niż po upływie roku od dokonania ostatniej oceny pracy lub oceny dorobku zawodowego.
Od 1 września 2019 r. ocena pracy nauczyciela ma być dokonywana na podstawie kryteriów określonych w Karcie Nauczyciela. Zgodnie z proponowanym art. 6a ust. 1e ocena pracy nauczyciela będzie dotyczyła stopnia realizacji obowiązków określonych w art. 6 i art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela oraz w art. 5 ustawy – Prawo oświatowe. Ocena dyrektora szkoły będzie natomiast dotyczyła realizacji obowiązków określonych w art. 6 i art. 7 Karty Nauczyciela oraz w art. 68 ust. 1 oraz ust. 5-6 ustawy – Prawo oświatowe, a jeżeli dyrektor prowadzi także zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, ocena uwzględni także kryteria przewidziane dla nauczycieli.
Dyrektor szkoły nie będzie ustalał oceny pracy nauczycieli kończących staż na stopień nauczyciela kontraktowego. Nowelizacja przywraca ocenę dorobku zawodowego za okres stażu. Projekt oceny dorobku zawodowego będzie opracowywał opiekun stażu.
Powrót do poprzednich regulacji oznacza rozdzielenie oceny pracy od awansu zawodowego.
Mimo że projekt ustawy o nowelizacji Karty Nauczyciela z 5 czerwca 2019 r. przewidywał zastąpienie czterostopniowej skali ocen skalą trzystopniową (rezygnacja z oceny bardzo dobrej), ustawa uchwalona przez Sejm 13 czerwca 2019 r. nie zawiera przepisu uchylającego art. 6a ust. 4 pkt 2 Karty Nauczyciela.
Nowelizacja nie przewiduje rezygnacji z obowiązku zasięgnięcia opinii rady rodziców. Tak jak obecnie obowiązek ten nie będzie dotyczył szkół i placówek, w których nie tworzy się rad rodziców.
Źródło: