Od 1 września 2022 r. obowiązują nowe standardy zatrudniania nauczycieli specjalistów w szkołach i przedszkolach. Celem wprowadzonych zmian jest zwiększenie dostępności nauczycieli przygotowanych do pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Nie zmieniło się jednak jedno – wątpliwości dotyczące kwalifikacji, które powinni posiadać nauczyciele specjaliści. W artykule wyjaśniamy, jakie kwalifikacje powinni posiadać nauczyciele na poszczególnych stanowiskach nauczycielskich oraz kto może prowadzić poszczególne zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz kształcenia specjalnego. W artykule uwzględniono również pedagoga specjalnego, czyli nowe dla polskiego systemu oświaty stanowisko nauczycielskie w szkołach ogólnodostępnych.
Przeczytaj aktualne artykuły:
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również: Kwalifikacje nauczyciela religii w szkole specjalnej i ośrodku
Wielu nauczycieli w ramach doskonalenia zawodowego uczestniczy w kursach i szkoleniach. Należy pamiętać, że o ile większość z nich przekłada się na faktyczne podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności, o tyle nie wpływa na podniesienie kwalifikacji. Z dużą ostrożnością należy traktować w szczególności tzw. kursy kompetencji ogólnych dotyczące wybranego rodzaju niepełnosprawności. Sprawdź, czy ukończenie kilkudziesięciu godzin kursu daje uprawnienia do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty i innych ustaw zakłada się utworzenie nowego stanowiska – pedagoga specjalisty. W związku z tym, że znowelizowane przepisy mają obowiązywać już od 1 września 2022 r., pojawiają się pytania – jakie powinny być kwalifikacje nauczycieli zajmujących to stanowisko? Co będzie należało do ich obowiązków i ile wyniesie pensum? Czy można już udzielić odpowiedzi na te pytania?
Przeczytaj aktualizację z 2 sierpnia 2022 r.:
Kwalifikacje pedagoga specjalnego – kogo można zatrudnić na nowym stanowisku
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Prawo oświatowe bardzo precyzyjnie, kiedy w przedszkolu lub szkole można zatrudnić nauczyciela nieposiadającego wymaganych kwalifikacji. Przepisy wskazują również, kiedy można zatrudnić osobę niebędącą nauczycielem. Niestety, przepisy regulujące te kwestie często są mylone, co prowadzi do nieprawidłowości. Jak uniknąć błędów? Jeżeli chcesz być zawsze na bieżąco, zainstaluj aplikację Twój Asystent.
Z porady dowiesz się m.in.: