Ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze są placówkami, w których strukturze nie ma szkoły, w związku z tym pobyt w ośrodku jest umożliwieniem dziecku realizacji obowiązku szkolnego. Jak w takim razie traktować ucznia, który uczęszcza na zajęcia właśnie w takim ośrodku? Czy należy wpisać go do dziennika lekcyjnego klasy? Kto klasyfikuje ucznia i wystawia świadectwo promocyjne?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Coraz częściej rodzice zwracają się do szkoły z wnioskiem o udostępnienie wglądu do dzienników w zakresie tematów lekcji. Czy szkoła ma obowiązek udzielenia takiej informacji? Tak – potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Sprawdź, jak odpowiedzieć na wniosek rodziców o udostępnienie wglądu do dziennika lekcyjnego.
Zakres informacji wpisywanych do dziennika lekcyjnego określa rozporządzenie MEN z 25 sierpnia 2017 r. O ile od dłuższego czasu nie budzi już wątpliwości fakt, że w tradycyjnym, papierowym dzienniku nie zamieszcza się informacji o dostarczeniu przez ucznia orzeczenia czy opinii, o tyle wątpliwości odnośnie do dziennika elektronicznego. Sprawdź, czy wprowadzenie do dziennika elektronicznego informacji o opiniach i orzeczeniach jest prawidłowe.
Udział w zajęciach wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ) jest dobrowolny. Nie oznacza to jednak, że nie należy w żaden sposób dokumentować ich realizacji. Sprawdź, czy WDŻ powinno być uwzględnione w dzienniku lekcyjnym klasy, to przedmiot przedmiot obowiązkowy?
Dzieci i młodzież posiadająca orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych nie posiada statusu ucznia, lecz status uczestnika tych zajęć. Nie ma znaczenia czy zajęcia są organizowane w przedszkolu, szkole czy placówce opiekuńczo-wychowawczej. Pracę z uczestnikiem trzeba jednak dokumentować i wówczas pojawia się problem. Czy uczestnik zajęć w przedszkolu albo szkole powinien zostać dopisany do dziennika zajęć przedszkola lub szkoły?
Przeczytaj również:
Kształcenie uczniów z niepełnosprawnością intelektualną odbywa się na podstawie odrębnej podstawy programowej. Jeżeli taki uczeń uczęszcza do szkoły ogólnodostępnej, to pojawia się problem dotyczący prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania. Uczeń może przecież uczęszczać na część zajęć z całą klasą, ale nie realizuje w tym czasie takich samych treści. Gdzie wówczas zapisać temat jego zajęć? Sprawdź, jak prowadzić dziennik dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.
Przeczytaj również artykuł:
Zdarza się, że nauczyciel, najczęściej wychowawca klasy, planuje zabranie do domu dziennika klasowego w celu uzupełnienia dokumentacji. Sprawdź, czy ma do tego prawo. Jakie konsekwencje może ponieść za wyniesienie dziennika poza teren szkoły?
Przepisy prawa oświatowego określają, jakie informacje powinny znaleźć się w dziennikach lekcyjnych czy dziennikach innych zajęć. Niektórzy wychowawcy chcieliby jednak zamieszczać w nich także dodatkowe informacje. Sprawdź czy takie postępowanie jest dopuszczalne.
Zakres danych wpisywanych do dzienników lekcyjnych został określony w rozporządzeniu MEN z 25 sierpnia 2017 r. Niektórzy nauczyciele chcieliby jednak, aby w dziennikach znalazły się także dodatkowe informacje, w szczególności dotyczące udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdź, czy katalog danych wpisywanych do dzienników można rozszerzać.
Przepisy prawa oświatowego nie zawierają regulacji wskazujących wprost, w jakim języku należy zapisywać w dzienniku temat lekcji z języka obcego. W praktyce nauczyciele stosują różne rozwiązania, ale najczęściej zapisują temat w języku, którego nauczają. Czy takie działanie jest właściwe? Sprawdź, w jakim języku należy zapisywać w dzienniku temat zajęć z nauczania języka obcego
W czasie strajku nauczycieli zapisy w dziennikach lekcyjnych powinny być zgodne ze stanem faktycznym. W związku z tym, że nauczyciele nie prowadzą zajęć, nie ma zastosowania § 8 ust. 3 rozporządzenia MEN z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.
Rodzice uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego często proszą o wgląd do dzienników zajęć dodatkowych oraz kopie dokumentacji nauczania. Czy szkoła ma obowiązek udostępnić rodzicowi dokumentację i przekazać jej kopie?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.