Dysgrafia, czyli problemy z pisaniem, to jedna z najczęstszych obok dysleksji i dysortografii przyczyna trudności szkolnych uczniów. Zdarza się, że niedokładności w odtwarzaniu liter i ich niekształtność jest tak silna, że uczeń nie jest w stanie sam odczytać tego, co zapisał. Sprawdź, w jaki sposób szkoła może pomóc mu w trakcie bieżącej nauki.
Nauczyciele powinni dokumentować realizację zaleceń zawartych w opiniach z poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz opracowane do nich dostosowania. Sprawdź, w jaki sposób i w jakiej formie prowadzić taką dokumentację, aby była czytelna oraz aby stanowiła źródło informacji pomocnych podczas oceny skuteczności podejmowanych działań.
Dostosowanie wymagań edukacyjnych powinno obejmować modyfikację procesu uczenia się, w tym przekazywania treści programowych, w takim zakresie by umożliwić uczniom sprostanie tym wymaganiom. Sprawdź czy nauczyciel może zwolnić ucznia z wybranych treści podstawy programowej.
Nie wszyscy uczniowie objęci w szkole pomocą psychologiczno-pedagogiczną lub wymagający specyficznego wsparcia mogą być zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty. Nie oznacza to jednak, że nie przysługują im żadne formy pomocy. Sprawdź, jakie rozwiązania można zastosować w przypadku ucznia z padaczką lekooporną.
Jeżeli zastanawiasz się jak opracować zakres dostosowania wymagań edukacyjnych wobec ucznia, skorzystaj z przykładu.
Kształcenie ucznia z niepełnosprawnością powinno odbywać się na podstawie indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego, który powinien określać zakres dostosowania wymagań edukacyjnych niezbędnych do otrzymania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez nauczyciela programu nauczania, odpowiednio do potrzeb ucznia, w tym programu nauczania zawodu oraz praktyk zawodowych. Czy dostosowanie dotyczy także egzaminu zawodowego oraz matury?
Zamieszczony IPET dla ucznia słabosłyszącego jest propozycją opartą na zmianach w prawie wprowadzonych z dniem 1 wrzenia 2017 roku. Zaproponowana struktura programu zawiera wszystkie obligatoryjne elementy.
Zamieszczony IPET dla ucznia z autyzmem jest propozycją opartą na zmianach w prawie wprowadzonych z dniem 1 września 2017 roku. Zaproponowana struktura programu zawiera wszystkie obligatoryjne elementy.
Prezentujemykonkretne podpowiedzi dotyczące dostosowań wymagań edukacyjnych dla uczniów z dysleksją oraz przykłady ich wykorzystania na poszczególnych przedmiotach.
Zanim nauczyciel przystąpi do dostosowania wymagań dla uczniów z dysleksją, najpierw powinien utworzyć zestaw wymagań dla danej klasy. Wymagania edukacyjne nauczyciel opracowuje do wybranego programu, oczywiście uwzględniając podstawę programową.
Sprawdź, jaka podstawa prawna obowiązuje uczniów z dostosowaniem wymagań edukacyjnych.
Uczniowie słabowidzący są bardzo różnorodną grupą. Ich możliwości widzenia znacznie się różnią w zależności od zakresu uszkodzenia narządu wzroku. Dzieci słabowidzące z obniżoną ostrością wzroku będą miały trudność w spostrzeganiu małych przedmiotów, szczegółów występujących u większych elementów. Uczniowie słabowidzący z ograniczonym polem widzenia mają utrudniony odbiór przestrzeni, co wpływa na małą orientację przestrzenną i może prowadzić do obniżenia poziomu poczucie bezpieczeństwa. Wielu uczniów słabowidzących ma zaburzoną koordynację wzrokowo-ruchową, wpływa to na obniżone tempo pracy i zmniejszoną precyzję czynności praktycznych.
Zamieszczony IPET jest propozycją opartą na zmianach w prawie wprowadzonych we wrześniu 2017 roku. Zaproponowana struktura programu zawiera wszystkie obligatoryjne elementy.
Zamieszczony IPET jest propozycją opartą na zmianach w prawie, wprowadzonych z dniem 1 września 2017 roku. Zaproponowana struktura programu zawiera wszystkie obligatoryjne elementy.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.