czas pracy nauczycieli

 Praca wychowawcy klasy w godzinach ponadwymiarowych i doraźnych zastępstwach

Praca wychowawcy klasy w godzinach ponadwymiarowych i doraźnych zastępstwach

Praca w godzinach ponadwymiarowych i doraźnych zastępstwach to dla wychowawcy klasy szansa na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Z drugiej jednak strony wymaga to jeszcze lepszej organizacji i umiejętnego zarządzania swoim czasem pracy. Sprawdź, jaki jest limit dla dodatkowych godzin i co zmieniło się w tym zakresie od 1 września 2025. Dowiedz się, które godziny można realizować bez wymaganych kwalifikacji oraz kiedy potrzebna jest zgoda na dodatkową pracę. Upewnij się także, jak rozliczane jest wynagrodzenie wychowawcy klasy za pracę w godzinach ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czym są godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli?
  • Jakie są różnice między godzinami ponadwymiarowymi a godzinami nadliczbowymi?
  • W jakich sytuacjach dyrektor może przydzielić nauczycielowi godziny ponadwymiarowe?
  • Czy można zwolnić nauczyciela, aby jego godziny przydzielić innemu jako ponadwymiarowe?
  • Jakie są zasady przydzielania godzin doraźnych zastępstw?
  • Czy każdy nauczyciel może realizować godziny ponadwymiarowe?
  • W jakich sytuacjach przydział godzin ponadwymiarowych wymaga zgody nauczyciela?
  • Jakie są ograniczenia w przydzielaniu godzin ponadwymiarowych?
  • Jakie są zasady wynagradzania za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa?
  • Czy nauczyciel pełniący funkcję wychowawcy klasy otrzymuje wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe?
Godziny dostępności nauczycieli – odpowiedzi na pytania o konsultacje w szkole i przedszkolu

Archiwalny Godziny dostępności nauczycieli – odpowiedzi na pytania o konsultacje w szkole i przedszkolu

Od 1 września 2022 r. wszyscy nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach, szkołach i placówkach, w których czas pracy reguluje Karta Nauczyciela, muszą prowadzić konsultacje dla uczniów. W zależności od wymiaru zatrudnienia, konsultacje to odbywają się w wymiarze 1 godziny tygodniowo lub 1 godziny co dwa tygodnie. Natomiast nauczyciel z pensum niższym niż 6 godzin tygodniowo realizuje mniejszą liczbę godzin dostępności. W artykule zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania dotyczące tzw. godzin czarnkowych dla nauczycieli. Sprawdź, o co pytają czytelnicy portalu ePedagogika.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy godzina dostępności może być przeznaczona na zajęcia z uczniem?
  • Ile godzin konsultacji musi zrealizować nauczyciel zatrudniony na ułamek etatu?
  • Jakie zmiany dotyczące godzin dostępności obowiązują od 6 września 2023 r?
  • Ile trwa godzina dostępności – 45 czy 60 minut?
  • Czy godzina dostępności może być podzielona na dwa dyżury nauczyciela po 30 minut?
  • Czy nauczyciele bibliotekarze i wychowawcy świetlicy również mają obowiązek dostępności w szkole?
  • Czy godziny dostępności dotyczą też nauczycieli zatrudnionych w poradni psychologiczno-pedagogicznej?
  • Czy nauczyciel przedszkola musi realizować godziny dostępności podczas wakacji?
  • Czy godziny dostępności realizują również dyrektorzy i wicedyrektorzy?
  • W jakich godzinach organizować godzinę dostępności?
  • W której szkole godzinę dostępności realizuje nauczyciel uzupełniający etat?
  • Jak dokumentować realizację godziny dostępności?
Fotolia_186979395_Subscription_Monthly_M

Obejrzyj szkolenie „Nowy rok szkolny z nowym statusem nauczycieli specjalistów”

Zapraszamy do obejrzenia szkolenia „Nowy rok szkolny z nowym statusem nauczyciela pedagoga, psychologa, logopedy, terapeuty pedagogicznego, doradcy zawodowego, a także nauczyciela wspomagającego”. Dodatkowo do szkolenia dołączona jest prezentacja, którą można również wykorzystać na radzie pedagogicznej.

Sprawdź inne serwisy