Minister Cyfryzacji wraz z Minister Edukacji Narodowej ogłosili zawieszenie programu „Laptop dla ucznia”, inicjatywy mającej na celu dostarczenie laptopów uczniom. Program ten, według wypowiedzi przedstawicieli rządu, zostanie zastąpiony przez nową inicjatywę o nazwie „Cyfrowy uczeń". Sprawdź szczegóły.
W dzisiejszej rzeczywistości zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w internecie jest priorytetem dla wielu rodziców. Pojawia się coraz więcej narzędzi, które mogą wesprzeć rodziców w tym zadaniu. Jednym z nich jest aplikacja mOchrona, stworzona przez NASK, umożliwiająca kontrolę rodzicielską online na smartfonach, tabletach i komputerach.
Od września 2024 roku wszystkie szkoły podstawowe, licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły I i II stopnia zaoferują jednolity wymiar czasu na dodatkową naukę języka mniejszości narodowej.
Eksperci Rzecznika Praw Dziecka pomagają uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w Polsce. Przedstawiamy lutowy grafik dyżurów telefonicznych oraz tych na czacie. Pomoc psychologiczna dla uchodźców w formie dyżurów cieszy się dużym zainteresowaniem.
Na stronie internetowej Instytutu Badań Edukacyjnych opublikowano darmowy poradnik dla rodziców Wspomaganie rozwoju poznawczego dzieci z dysfunkcją wzroku. Publikacja zawiera syntetyczne zestawienie informacji o prawidłowościach, ktore rządzą procesami poznawczymi przy wyłączonym lub niepełnym działaniu wzroku. Sprawdź szczegóły.
W dniu 31 stycznia 2024 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ustawę budżetową na 2024 r. oraz ustawę okołobudżetową. Znana jest więc kwota bazowa – nauczyciele otrzymają podwyżki wynoszące od 30 do 33%.
Na początku stycznia do MEN trafiła interpelacja zawierająca pytanie dotyczące planowanych podwyżek dla psychologów oraz pielęgniarek szkolnych. Pytający zwrócili się o wyjaśnienie, czy planowane 30-procentowe podwyżki obejmą także pielęgniarki szkolne i psychologów szkolnych. Poznaj odpowiedź MEN.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada, że w kolejnym roku szkolnym – 2024/2025 jednym z kierunków polityki oświatowej państwa będzie wzmocnienie edukacji zdrowotnej w szkole, w tym nauki udzielania pierwszej pomocy. Od 1 września 2024 r. w szkołach podstawowych, w ramach zajęć z wychowawcą mają być realizowane zagadnienia dotyczące pierwszej pomocy.
Minister Edukacji Narodowej zapowiedziała, że w czasie ferii zimowych zostanie opublikowany projekt rozporządzenia znoszącego prace domowe w szkołach. Projekt ten został opublikowany 26 stycznia 2023 r. Proponowane przepisy dotyczą braku prac domowych w szkole podstawowej, co oznacza że zmiany w pracach domowych nie będą dotyczyły szkół średnich. To jednak nie wszystko – projekt rozporządzenia zakłada również zmiany dotyczące wliczania do średniej ocen z dodatkowych zajęć edukacyjnych. Czy to oznacza, że od września etyka i religia nie będą wliczane do średniej?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W dniu 24 stycznia 2024 r. ogłoszono tekst jednolity rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowego zakresu danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej oraz terminów przekazywania niektórych danych do bazy danych systemu informacji oświatowej.
W dniu 24 stycznia 2024 r. ogłoszono tekst jednolity rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół.
Ruszył nabór wniosków w ramach konkursu Małe Granty, organizowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w partnerstwie z Fundacją Civis Polonus. Konkurs ma na celu wspieranie inicjatyw skierowanych na rozwój młodzieży. Oferuje on granty do 12 000 zł oraz wsparcie merytoryczne i organizacyjne dla projektów, które mają realny wpływ na lokalne społeczności.
Karty pracy do ćwiczeń klamerkowych są materiałem edukacyjnym, służącym do nauki czytania, rozwijania zdolności analitycznych oraz umiejętności motorycznych dzieci. Każda karta prezentuje obrazek z powiązanym słowem, a zadaniem ucznia jest przypięcie klamerki do poprawnego zapisu tego słowa. Zabawy klamerkowe wspierają precyzję ruchów, co jest ważne dla rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej i w nauce trzymania ołówka i pisania.
Giganci Programowania, czyli największa w Polsce szkoła programowania dla dzieci i młodzieży prowadzi zapisy na 14. edycję darmowych warsztatów z programowania – Koduj z Gigantami. Od 3 stycznia każdy może zapisać swoje dziecko do najnowszej odsłony wydarzenia, której tematem przewodnim jest hasło „Poszukiwacze Kodu”.
Ośrodek Rozwoju Edukacji udostępnił bezpłatną publikację Jak wspierać dzieci i młodzież romską w polskiej szkole. To praktyczny przewodnik dla nauczycieli, którzy mają możliwość zapoznania się z charakterystyką i analizą sytuacji dzieci i młodzieży romskiego pochodzenia w polskiej szkole. Sprawdź szczegóły.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.