Podczas Campusu Polska Przyszłości Rzeczniczka Praw Dziecka została zapytana czy wnoszenie telefonów komórkowych do szkół zostanie zakazane. W najbliższym czasie nie będzie takiej decyzji. Jej podjęcie muszą poprzedzić dyskusje z uczniami oraz działania edukacyjne z zakresu korzystania ze smartfonów.
Ewentualne decyzje dotyczące zakazu korzystania z telefonów komórkowych w szkole muszą być poprzedzone dyskusją z udziałem dzieci – poinformowała Rzeczniczka Praw Dziecka podczas Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie.
Rozmowy o zasadach korzystania z telefonów w szkole powinny toczyć się w kręgu rodziców, nauczycieli i dzieci. Dzięki temu możliwe będzie wypracowanie kompromisu a decyzje zostaną podjęte z udziałem najbardziej zainteresowanych.
Rzecznika podkreśliła, że uczniowie bardzo dużo korzystają z telefonów, dlatego trzeba zastanowić się czy lepiej zakazać, czy edukować. Cyfrowe technologie będą nam towarzyszyć w coraz szerszym zakresie, dlatego tak ważne jest by edukować nie tylko uczniów, ale także ich rodziców. Zwłaszcza w kontekście udostępniania telefonów/tabletów młodszym dzieciom.
RPD podkreśliła jak duże znaczenie ma edukacja w zakresie mądrego korzystania z Internetu i urządzeń cyfrowych.
Potrzebę dialogu w zakresie korzystania z telefonów przez uczniów w szkołach potwierdziła również wiceministra edukacji. Profilaktyka zdrowia psychicznego jest jednym z priorytetów MEN. Wiceministra dodała, że należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. W szkołach, które zabroniły dzieciom używać telefonów komórkowych pojawiają się dylematy związane z prawami dziecka. Rozwiązania w tym zakresie powinny być długofalowe i akceptowane przez społeczność szkolną i społeczeństwo w ogóle.
Instytut Spraw Obywatelskich w marcu wystosował apel do ministerstw o zakaz używania w szkołach telefonów komórkowych. Wskazał, że urządzenia te uzależniają młodych ludzi i powodują m.in. problemy z koncentracją. Również UNESCO zwróciło uwagę na potrzebę ograniczenia dostępu do urządzeń cyfrowych wśród najmłodszych, aby chronić relacje społeczne wśród dzieci.