Do Ministerstwa Edukacji i Nauki wpłynęła interpelacja dotycząca dostępności szczepień przeciwko wirusowi HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) w szkołach. Poznaj odpowiedzi na pytania zadane w interpelacji.
Do MEN, w interpelacji poselskiej, wpłynęły następujące pytania:
Na jakim etapie w Ministerstwie Edukacji Narodowej są prace związane z wprowadzeniem programu powszechnych, dobrowolnych szczepień na HPV w szkołach? Jeśli jest już taki plan, to jakie są etapy dojścia do poziomu wyszczepialności na poziomie 60% w grupie docelowej? Kiedy osiągniemy ten poziom? Czy realny jest rok 2028 (założony w Narodowej Strategii Onkologicznej)?
Na ile realne jest uruchomienie możliwości przeprowadzenia dobrowolnych szczepień na HPV w szkołach po wakacjach, czyli na początku szkolnego 2024/2025? Jeśli nie, to w jakiej perspektywie czasowej możliwe będzie uruchomienie programu i sprawne przeprowadzenie go w szkołach?
Jakie podmioty są zaangażowane w prace związane z wprowadzeniem możliwości powszechnego szczepienia na HPV w szkołach? Czy przygotowana jest koncepcja usystematyzowania współpracy lekarzy POZ z kuratoriami oświaty oraz dyrektorami szkół w tym zakresie? Jakie są jej założenia?
Jak Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza umożliwić wprowadzenie szczepień na HPV w szkołach? Czy MEN skłania się do zmian legislacyjnych, czy resortowi bliższe są inne rozwiązania. Jeśli tak, to jakie?
Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej jest usatysfakcjonowane obecnym poziomem i tempem wyszczepialności dzieci na HPV?
Czy planowana jest kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca potrzeby szczepień na HPV m.in. w szkołach i wśród rodziców? Jeśli tak, to na kiedy i w jakim zakresie?
W odpowiedzi Minister Edukacji podkreśliła, że edukacja zdrowotna dzieci i młodzieży ma znaczenie priorytetowe dla ministra edukacji oraz stanowi obowiązkowy obszar nauczania. Na wszystkich etapach edukacyjnych uczniowie zdobywają wiadomości i umiejętności przygotowujące ich do prowadzenia zdrowego trybu życia i dbałości o zdrowie. Aktualna podstawa programowa kształcenia ogólnego uwzględnia treści nauczania z zakresu zapobiegania chorobom nowotworowym.
Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020–2030 przewiduje realizację przez ministra edukacji we współpracy z ministrem zdrowia działania nr 2. Poprawa świadomości dzieci i młodzieży w zakresie wpływu postaw prozdrowotnych na choroby nowotworowe.
Przedmiotem zamówienia publicznego zrealizowanego w ramach poddziałania 2.2 było:
przygotowanie materiałów dla uczniów i nauczycieli klas 4-8 szkół podstawowych, uczniów i nauczycieli klas 1-3 szkół ponadpodstawowych oraz
przeprowadzenie pilotażu w ramach działań edukacyjnych na rzecz profilaktyki przeciwnowotworowej i kształtowania postaw prozdrowotnych w zakresie szkolnej edukacji zdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia.
Powstało 7 scenariuszy mających na celu zwiększenie świadomości znaczenia szczepień ochronnych przeciw HPV:
Lepiej zapobiegać czy leczyć?, klasa 8 – szkoła podstawowa.
Profilaktyka zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego, klasa 1 – szkoła ponadpodstawowa.
Rak szyjki macicy, klasa 2 – szkoła ponadpodstawowa.
Choroby onkologiczne u mężczyzn wywoływane przez HPV, klasa 3 – szkoła ponadpodstawowa.
Otaczają nas patogeny. Dlaczego są groźne?, klasa 5 – szkoła podstawowa.
O skutkach infekcji wirusowej, klasa 6 – szkoła podstawowa.
Czy HPV można uniknąć?, klasa 7 – szkoła podstawowa.
W 2024 roku wszystkie materiały mają zostać rozpowszechnione wśród szkół i placówek w kraju.
W odpowiedzi Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Narodowym Funduszem Zdrowia podejmują działania służące zwiększenia stanu zaszczepienia dzieci i młodzieży przeciw chorobom zakaźnym w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Ponieważ bardzo istotne są tutaj świadomość i zaangażowanie rodziców i opiekunów, podjęto następujące działania:
20 maja 2024 r. - minister edukacji zwróciła do wszystkich kuratorów oświaty z prośbą o upowszechnienie listu ministra zdrowia skierowanego do rodziców. W liście podkreślono rolę rodziców w procesie uświadamiania dzieciom i młodzieży potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowania umiejętności niezbędnych do jego ochrony;
26 lipca 2024 r. - w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli MEN, GIS oraz NFZ w sprawie możliwości szczepień w szkołach, czyli poza placówkami podstawowej opieki zdrowotnej. Niezbędna będzie odpowiednia procedura postępowania.
MEN podkreśla, że zależy mu na wdrożeniu szczepień w nowym roku szkolnym 2024/2025 – bez szkody dla uczniów i z poszanowaniem decyzji rodziców w sprawie szczepienia. Akcja szczepień przeciw wirusowi HPV będzie realizowana także we współpracy z kuratorami oświaty z zachowaniem obowiązujących przepisów prawa oraz wytycznych Ministerstwa Zdrowia.
Odpowiedź na interpelację nr 3966 w sprawie poprawy dostępności szczepień przeciw wirusowi HPV w szkołach. Odpowiadający: minister edukacji Barbara Nowacka