Uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim może być zwolniony z obowiązku uczenia się drugiego języka obcego nowożytnego. W takim przypadku powinien uczęszczać na zajęcia z techniki. Zdarza się jednak, że zarówno uczeń, jak i jego rodzice nie są zadowoleni z tego rozwiązania. Sprawdź, czy technikę można w tej sytuacji zastąpić innymi zajęciami.
W obecnym stanie prawnym zasady zwalniania ucznia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego są uzależnione od typu szkoły, do której uczęszcza uczeń. Sprawdź, kiedy konieczne jest odpowiednie wskazanie w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, a kiedy decyzję może podjąć dyrektor szkoły.
Przepisy nie rozstrzygają, na jakich zasadach powinny być organizowane zajęcia z techniki dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, którzy nie realizują nauki drugiego języka. W związku z tym to dyrektor szkoły musi zdecydować o sposobie realizacji tego zadania.
Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z nauki drugiego języka obcego nowożytnego do końca danego etapu edukacyjnego na wniosek rodziców albo pełnoletniego ucznia oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.