W przypadku doręczenia do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym, konieczne jest zorganizowanie zajęć rewalidacyjnych. Zdarza się, że zajęcia te są zastępowane zajęciami rozwijającymi kompetencje emocjonalno-społeczne. To błąd. Przepisy prawa oświatowego regulują kwestie przydzielania form pomocy w postaci zajęć socjoterapeutycznych i zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Nauczyciel wspomagający zapewnia wsparcie uczniowi z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz nauczycielom pracującym z tym uczniem. Współorganizowanie procesu kształcenia i wychowania nie ogranicza się jednak do obecności na lekcjach. Dowiedz się jakie zajęcia może prowadzić nauczyciel wspomagający. Sprawdź jakie są wymagane kwalifikacje, które umożliwiają prowadzenie indywidualnych zajęć z uczniem.
Zajęcia socjoterapeutyczne są skierowane do uczniów przejawiających trudności w funkcjonowaniu oraz wykazujących potrzebę wspierania w sferze rozwoju intelektualnego i duchowego. Co do zasady są to zajęcia dla uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym. W artykule wyjaśniamy, jak i dla kogo należy organizować zajęcia socjoterapeutyczne w szkole.
Przeczytaj również:
Przepisy prawa oświatowego określają minimalny wymiar zajęć rewalidacyjnych dla uczniów z niepełnosprawnością. Tymczasem orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego może być wydane także ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym lub niedostosowanie społeczne. Jaki wymiar zajęć socjoterapeutycznych i resocjalizacyjnych należy wówczas ustalić?
Dla uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym organizuje się kształcenie specjalne. We wskazaniach do pracy z takimi uczniami powinny znaleźć się zajęcia socjoterapeutyczne. Oprócz tego uczeń i rodzice ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego mogą korzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdzamy, jakie kwalifikacje powinni mieć nauczyciele, prowadzący te zajęcia.
Zgodnie z przepisami, dla uczniów z niepełnosprawnością zapewnia się zajęcia rewalidacyjne. Obowiązek organizacji tych zajęć powstaje wraz z dostarczeniem do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Takie orzeczenie wydaje się jednak nie tylko z powodu niepełnosprawności. Kształceniem specjalnym obejmuje się przecież także dzieci i młodzież z niedostosowaniem społecznym oraz zagrożonym niedostosowaniem społecznym. Czy tym uczniom również przysługują godziny zajęć rewalidacyjnych?
Pobierz:
Przyjęcie do przedszkola dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego nakłada na placówkę obowiązek organizowania zajęć zgodnie z zaleceniami poradni psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdź, czy prowadzenie niektórych zajęć można powierzyć zewnętrznemu ośrodkowi?
Scenariusz zajęć socjoterapeutycznych do wykorzystania w szkole podstawowej.
W przepisach dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej zajęcia socjoterapeutyczne zastąpiono zajęciami rozwijającymi kompetencje emocjonalno-społeczne. Natomiast zajęcia socjoterapeutyczne, w innych przepisach, są dla uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Dla kogo więc i jak zorganizować zajęcia socjoterapeutyczne.
Z artykułu dowiesz m.in.:
Określenie kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela terapeuty oraz nauczycieli prowadzących zajęcia resocjalizacyjne lub socjoterapeutyczne - to tylko niektóre zmiany w projekcie rozporządzenia. Sprawdź szczegóły.
Często w ostatnim czasie pojawiającym się problemem w szkołach jest organizacja zajęć socjoterapeutycznych dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym. Podpowiadamy, jak takie zajęcia zorganizować.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.