Upowszechnianiu wiedzy na temat specjalnych potrzeb edukacyjnych i rozwojowych możemy poświęcić jedno lub kilka spotkań z rodzicami, w zależności od tego jakie niepełnosprawności lub zaburzenia dotyczą uczniów w danej społeczności szkolnej.
Poznaj pomysł na przebieg spotkania roboczego z rodzicami uczniów dotyczącego wybranego zagadnienia lub problemu zakończone zawarciem umowy. Scenariusz wskazuje, jak korzystać z najlepszego narzędzia służącego rozwiązywania problemów – umowy. Pamiętajmy, że takie narzędzie ma uniwersalny charakter i wspiera współpracę w przypadku wystąpienia problemu.
Tematowi wspólnych wartości w wychowaniu warto poświęcić jedno z początkowych spotkań z rodzicami, zaraz po pierwszym zebraniu organizacyjnym.
Bez zaangażowania rodziców szkoła nie osiągnie swoich celów – aby uczeń odniósł sukces, trzeba rozwijać nie tylko jego intelekt, ale również osobowość, psychikę, a można to zrobić tylko wspólnie. W tekście zawarto propozycję, jak pozyskać rodziców oraz wypracować model wspólnego działania, aby nauczyciele i rodzice stali się partnerami w wychowaniu dziecka. Pobierz prezentację i dowiedz się, jaki potencjał tkwi w rodzicach.
W niektórych sytuacjach nauczyciel zaniepokojony zachowaniem ucznia decyduje się na złożenie wizyty w jego domu. Wokół tego tematu zawsze pojawia się wiele kontrowersji – czy to zgodne z prawem? Czy można wejść do domu, kiedy niepełnoletni uczeń przebywa w nim sam? Co zrobić, gdy dorośli domownicy nie wyrażają zgody na wejście nauczyciela?
Każdy nauczyciel narażony jest na kontakt z uczniem lub rodzicem, któremu „puszczają emocje”. W takich przypadkach podczas spotkania nierzadko pada o kilka słów za dużo – rozmówca oskarża wychowawcę o niesprawiedliwość, używa inwektyw, obraża go. Przekroczenie granicy między byciem niegrzecznym a znieważeniem nauczyciela jest niezwykle łatwe. Jak powinien reagować znieważony nauczyciel? Sprawdź, gdzie szukać pomocy.
Wraz z rozpoczęciem nauki przez ucznia rodzice i dzieci są poddani presji czekających ucznia egzaminów. Często już na pierwszych spotkaniach nauczyciela z rodzicami mówi się o końcowych egzaminach, czasem czysto informacyjnie, czasem jednak pomiędzy informacjami zdarzają się przestrogi, rady, a nawet wizje nieprzyjemnych konsekwencji, które czekają dziecko, jeśli od razu nie zabierze się do pracy. Rodzice słyszą, że powinni dopilnować, pomóc, motywować. W konsekwencji, u większości z nich pojawia się mobilizacja, potrzeba działania, a często napięcie i stres. Pragną pomóc dziecku, zapewnić mu jak najlepszy start w życiu. Chcieliby okazać się dobrymi, odpowiedzialnymi rodzicami. Co mogą zrobić, aby wesprzeć dziecko i nie dać się zwariować? Jakie informacje i wskazówki może przekazać rodzicom nauczyciel czy wychowawca klasy?
Rodzice, którzy ciągle czegoś żądają, domagają się specjalnego traktowania lub próbują coś wymusić to zmora nauczycieli. Są natrętni, nie szanują granic nauczyciela, mogą zachowywać się agresywnie. Robią to świadomie lub nieświadomie. Istnieją jednak sprawdzone sposoby radzenia sobie z nimi.
Przed ustaleniem oceny dorobku zawodowego nauczyciela kończące staż zasięga się opinii rady rodziców. Sprawdź, czy z odpowiednim wnioskiem powinien wystąpić nauczyciel? W jakim terminie należy to zrobić? Dowiedz się, czy brak opinii zablokuje awans zawodowy.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
,,Izoluje się od rodziny”, ,,nie utrzymuje z nikim kontaktu, tylko siedzi w komputerze”, ,,nie interesuje się innymi, mógłby tylko jeść, spać i grać” – takie skargi są chlebem powszednim dla wychowawców wyższych klas, pedagogów, psychologów szkolnych. Bezradny rodzic ma poczucie, że traci dostęp do świata własnego dziecka, stwierdza to często z żalem i złością, nie bardzo wiedząc co z tym robić. Społeczna izolacja z powodu pandemii tylko zaostrza sytuację.
Budowanie dobrych relacji z rodzicami uczniów to nie lada wyzwanie, które dla wielu wychowawców jawi się jako prawdziwa sztuka. Jak sprostać oczekiwaniom nie rezygnując przy tym z własnych poglądów i zasad? W pierwszej części artykułu skupiliśmy się na poziomach i zasadach współpracy z rodzicami. Teraz czas na charakterystykę rodziców, omówienie niezbędnych zasobów wychowawców oraz przedstawienie dobrych praktyk.
Rodzina i szkoła nie muszą pozostawać w stosunku do siebie w opozycji. Wychowawca klasy może budować z rodzicami uczniów relacje oparte na wzajemnym zaufaniu i porozumieniu. Sprawdź, jak to osiągnąć. W pierwszej części artykułu wyjaśniamy czym są poziomy współpracy między szkołą a rodziną oraz przedstawiamy etapy budowania relacji. Druga część artykułu dostarczy Ci wiedzy na temat typów rodziców i ich oczekiwań oraz wskaże przykłady dobrych praktyk.
Wielu rodziców, chcąc sprawdzić jak w szkole sprawuje się ich dziecko lub chcąc dowiedzieć się, jak nauczyciel prowadzi zajęcia, prosi nauczyciela o wyrażenie zgody na przebywanie w klasie podczas lekcji. Czy nauczyciel może wyrazić na to zgodę? Przeczytaj artykuł.
Gry komputerowe cieszą się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz gier różnych gatunków od fabularnych, poprzez przygodowe, sportowe, strategiczne, symulacyjne po zręcznościowe. Wiele gier to środowiska otwarte, które umożliwiają interakcję z innymi graczami, dzięki czemu mogą połączyć siły w dążeniu do celu albo między sobą współzawodniczyć. Większość gier zawiera komponent online, który sprawia, że młody człowiek uzyskuje dostęp do sieci, z czym wiążą się zarówno możliwości jaki i zagrożenia.
Konflikty to nieodłączna część życia. Są naturalną pochodną interakcji z ludźmi i nie da się ich zupełnie uniknąć. Jednak niektórym można zapobiec. Dlatego warto uczyć się strategii prewencji konfliktów. Kiedy już się pojawią, można i należy podejmować działania zmierzające do ograniczenia ich skali i wypracowania rozwiązania możliwego do przyjęcia przez każdą ze stron. Wyposażanie dzieci w strategie rozwiązywania konfliktów pomoże im w lepszym funkcjonowaniu w grupie rówieśniczej, a także w relacjach z dorosłymi. Zaproponuj rodzicom uczniów rozmowę o rozwiązywaniu konfliktów.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.