Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło nowy projekt rozporządzenia, którego celem jest określenie rozwiązań prawnych służących realizacji rządowego programu wsparcia dla rodzin „Za Życiem".
Poznaj 6 planowanych zmian, które od września mają objąć WWRD.
Jeśli pracujesz w zespole WWRD, to z pewnością twój kontakt z rodzicami podopiecznych jest systematyczny i ciągły. Co jeszcze mógłbyś zrobić, aby optymalnie wesprzeć swoich podopiecznych?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Warto dołożyć wszelkich starań, aby pierwsze kontakty z rodziną małego dziecka, szczególnie w ramach wczesnego wspomagania rozwoju, nacechowane były wzajemną ufnością, otwartością serca i zrozumieniem. Nie zawsze najważniejszym dokumentem jest procedura organizacji WWRD, ale zawsze niezbędna jest empatia i zrozumienie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zorganizować spotkanie poprzedzające pierwsze zajęcia z dzieckiem. Do artykułu dołączono broszurę Czym jest WWRD? Poradnik dla rodzica.
Przeczytaj również:
Wczesne wspomaganie rozwoju organizuje się dla wszystkich dzieci niepełnosprawnych od chwili wykrycia niepełnosprawności, jednak przepisy nie definiują katalogu tych niepełnosprawności. Zgodnie ze stanowiskiem resortu edukacji przyjmuje się, że może to być każdy rodzaj niepełnosprawności. Takie ustalenie nie jest zaś przeszkodą do wydania przez poradnię opinii stwierdzającej rodzaj niepełnosprawności dziecka.
Podstawą do zorganizowania zajęć wczesnego wspomagania rozwoju jest opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz wniosek rodziców. Bez tych warunków szkoła nie ma podstaw do organizacji takich zajęć, nawet na wniosek instytucji zajmującej się pomocą społeczną.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.