Zdarza się, że nauczyciel pracujący w placówce nieferyjnej zostaje w trakcie roku przeniesiony (bez rozwiązywania stosunku pracy) do placówki feryjnej. Bywa również tak, że nauczyciel feryjny zaczyna prowadzić zajęcia w placówce nieferyjnej. Z taką sytuacją mamy do czynienia najczęściej w zespołach szkolno-przedszkolnych i szkołach podstawowych z oddziałami przedszkolnymi. Sęk w tym, że przeniesienie nauczyciela w trakcie roku do placówki, w której obowiązują inne zasady urlopowe sprawia problem z rozliczeniem jego urlopu. W artykule wyjaśniamy, jak rozliczać urlop w razie przejścia ze szkoły feryjnej i nieferyjnej oraz odwrotnie – z nieferyjnej do feryjnej.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Rozpoczynające się wakacje to dla nauczycieli szkół feryjnych czas urlopu wypoczynkowego. Co do zasady w czasie urlopu nie świadczy się pracy, jednak w przypadku tej grupy zawodowej Karta Nauczyciela przewiduje odstępstwo. Nauczyciel może zostać zobowiązany do pracy w czasie ferii, co jednak ważne – tylko do wykonania określonych zadań w wymiarze nieprzekraczającym 7 dni. Co oznacza to w praktyce? Jakie zadania można powierzyć do wykonania nauczycielowi? Sprawdź, czy te same zasady stosuje się do nauczycieli przedmiotowców i specjalistów?
Odpoczynek nie jest luksusem, lecz koniecznością, ponieważ ciało i umysł muszą mieć czas na regenerację. Niestety, w przypadku nauczycieli okres urlopu wypoczynkowego przypadającego na czas ferii zimowych często traktowany jest jako czas na nadrabianie zaległości lub pracę „na zapas”, Dowiedz się, jak sprawić, by ferie nie stały się przedłużeniem czasu pracy, zadbaj o work life balance.
Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Przeliczenie urlopu na tygodnie następuje wyłącznie wtedy, gdy nauczyciel nie wykorzystał urlopu w tym okresie lub nie będzie mógł wykorzystać z uwagi na ustanie zatrudnienia.
Wiele szkół angażuje się realizację projektów i przedsięwzięć, które wymagają od nauczycieli uczestniczenia w szkoleniach. Co w sytuacji, gdy takie szkolenie odbywa się w okresie wakacji letnich lub ferii zimowych? Czy za udział w szkoleniu w czasie wakacji nauczycielowi będzie przysługiwał urlop uzupełniający?
Z artykułu dowiesz się:
Pobierz wzór Pismo w sprawie udzielenia urlopu wypoczynkowego nauczycielowi pełniącemu funkcję kierowniczą w szkole
Wielu nauczycieli posiadających kwalifikacje do pracy z uczniami klas I-III prowadzi, w ramach jednego stosunku pracy, także zajęcia w przedszkolach. Jak w takim przypadku rozlicza się urlop wypoczynkowy nauczyciela i kto decyduje o terminie jego wykorzystania?
Dyrektorzy niektórych szkół decydują się na zorganizowanie w czasie ferii zimowych tzw. dyżurów dla uczniów, którzy nie wyjeżdżają na zimowiska, a rodzice nie mogą zapewnić im opieki w domu. Sprawdź czy dyrektor szkoły może zlecić nauczycielowi opiekę nad uczniami w czasie dyżurów w szkole podczas ferii zimowych.
Pobierz aktualny wzór informacji o udzieleniu nauczycielowi urlopu uzupełniającego.
Pobierz wzór decyzji dyrektora szkoły w sprawie udzielenia nauczycielowi urlopu uzupełniającego w związku z niewykorzystaniem urlopu wypoczynkowego w czasie ferii.
Pobierz wzór decyzji dyrektora szkoły w sprawie odmowy udzielenia nauczycielowi uzupełniającego urlopu wypoczynkowego po zakończeniu ferii zimowych, z powodu braku możliwości stwierdzenia, że w roku szkolnym nie wykorzystano urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 8 tygodni.
Ferie zimowe są czasem wolnym dla uczniów i nie powinno się w tym czasie organizować zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Zdarza się jednak, że placówka chce zorganizować dodatkowe zajęcia – czy w takiej sytuacji można nauczycieli wezwać do pracy? Przedstawiamy szczegóły.
Od nowego roku m.in. rozszerzony zostanie katalog okoliczności uprawniających nauczycieli do urlopu uzupełniającego. Sprawdź wszystkie zmiany w urlopach wypoczynkowych.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.