urlop wypoczynkowy nauczyciela

Przejście ze szkoły feryjnej do nieferyjnej i odwrotnie – co z urlopem wypoczynkowym?

Przejście ze szkoły feryjnej do nieferyjnej i odwrotnie – co z urlopem wypoczynkowym?

Zdarza się, że nauczyciel pracujący w placówce nieferyjnej zostaje w trakcie roku przeniesiony (bez rozwiązywania stosunku pracy) do placówki feryjnej. Bywa również tak, że nauczyciel feryjny zaczyna prowadzić zajęcia w placówce nieferyjnej. Z taką sytuacją mamy do czynienia najczęściej w zespołach szkolno-przedszkolnych i szkołach podstawowych z oddziałami przedszkolnymi. Sęk w tym, że przeniesienie nauczyciela w trakcie roku do placówki, w której obowiązują inne zasady urlopowe sprawia problem z rozliczeniem jego urlopu. W artykule wyjaśniamy, jak rozliczać urlop w razie przejścia ze szkoły feryjnej i nieferyjnej oraz odwrotnie – z nieferyjnej do feryjnej.

Jaki jest wymiar urlopu nauczyciela placówki feryjnej?

Nauczycielom zatrudnionym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne (np. szkoła podstawowa) przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela). Urlop ten udzielany jest w dniach kalendarzowych a nie roboczych. Ponadto jego wymiar nie jest uzależniony od wymiaru zatrudnienia. Oznacza to, że zarówno nauczyciel zatrudniony na pełen etat jak i na część etatu np. 5/18 ma prawo do pełnego wymiaru urlopu tj. w okresie ferii zimowych i letnich. Jedynie okres zatrudnienia wpływa na wymiar urlopu nauczyciela feryjnego w ten sposób, że nauczyciel zatrudniony:
  • co najmniej 10 miesięcy w danym roku szkolnym (przez cały okres prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych) ma prawo do pełnego wymiaru urlopu tj. w ferie zimowe i letnie;
  • przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć
(art. 64 ust. 5 Karty Nauczyciela). Przykładowo w roku szkolnym 2021/2022 nauczyciele szkół feryjnych mają prawo do urlopu w wymiarze:
  • 14 dni ferii zimowych,
  • 6 dni czerwca (25-30),
  • 31 dni lipca,
  • 31 dni sierpnia.
W sumie: 82 dni urlopu wypoczynkowego.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak udzielić urlopu nauczycielowi, który przez część roku pracuje w placówce feryjnej a przez część w nieferyjnej lub odwrotnie?
  • Jaki wymiar urlopu przysługuje nauczycielowi przechodzącemu z placówki feryjnej do nieferyjnej od 1 września?
  • Czy przejście ze szkoły do przedszkola bez rozwiązania umowy oznacza konieczność ustalenia urlopu proporcjonalnego?
  • jak ustalić urlopu przy przejściu ze szkoły do przedszkola?
  • Po jakim czasie następuje przedawnienie prawa do urlopu nauczyciela?

Archiwalny Decyzja w sprawie udzielenia uzupełniającego urlopu wypoczynkowego w związku z niewykorzystaniem urlopu wypoczynkowego w czasie ferii

Pobierz aktualny wzór informacji o udzieleniu nauczycielowi urlopu uzupełniającego.

Pobierz wzór decyzji dyrektora szkoły w sprawie udzielenia nauczycielowi urlopu uzupełniającego w związku z niewykorzystaniem urlopu wypoczynkowego w czasie ferii.

Sprawdź inne serwisy