Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę opublikowała podstawowe zasady ochrony dzieci przed krzywdzeniem w sytuacji kryzysu humanitarnego. To zestaw zasad, których celem jest zapewnienie dzieciom z doświadczeniem uchodźczym lepszej ochrony przed krzywdzeniem w miejscach tymczasowego pobytu. Przeczytaj i udostępnij.
Przyjęcie ucznia z Ukrainy, który nie zna języka polskiego nakłada na szkołę szereg obowiązków. Jednym z nich jest konieczność zorganizowania dodatkowej nauki języka polskiego. Jednak co w sytuacji, gdy uczniem jest dziecko z niepełnosprawnością intelektualną? Czy w takim przypadku szkoła także organizuje dodatkowe zajęcia?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Oddziały i klasy, w których w związku z przyjęciem dzieci z Ukrainy zwiększono liczbę uczniów mogą funkcjonować w większym składzie aż do końca etapu edukacyjnego. Wyjaśniamy nowe przepisy.
W Dzienniku Ustaw RP ogłoszono ozporządzenie zmieniające zasady klasyfikowania uczniów z Ukrainy w oddziałach przygotowawczych. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, jakie rozwiązania dla cudzoziemców realizujących obowiązek szkolny i obowiązek nauki określa aktualne prawo oświatowe.
Aktualne przepisy pozwalają zwiększyć liczbę dzieci w oddziale przedszkolnym i klasie szkolnej, jeżeli zapisane ma zostać dziecko z Ukrainy. Przekroczenie limitu nie jest jednak możliwe w każdym przypadku zgłoszenia się do szkoły lub przedszkola ukraińskiego dziecka. Przyjęcie do oddziału liczącego 25 dzieci jest możliwe, jeżeli ma dotyczyć dziecka przebywającego w Polsce od 24 lutego 2022 r.
Zgodnie z § 15 rozporządzenia MEiN z 21 marca 2021 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy, uczniowie ci mogą kontynuować pobieranie nauki w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W celu zwolnienia ich z obowiązków edukacyjnych w Polsce konieczne jest dostarczenie oświadczenia o pobieraniu nauki w Ukrainie. Pobierz wzór oświadczenia o pobieraniu nauki w ukraińskim systemie oświaty.
Dzieci i młodzież z Ukrainy, które zgodnie z polskim prawem powinny realizować w Polsce obowiązki edukacyjne, mogą być z nich zwolnione. Jeżeli rodzic lub opiekun złoży w urzędzie gminy odpowiednie oświadczenie, realizacja obowiązku przedszkolnego, szkolnego i nauki nie będzie egzekwowana. A co, jeżeli rodzic chce, aby dziecko jednocześnie uczęszczało do szkoły w Polsce, gdzie będzie poznawało język polski i zdalnie pobierało naukę w szkole ukraińskiej?
Pobierz:
Na stronie internetowej Centralnej Komisji Edukacyjnej opublikowano informacje na temat egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego dla zdających. Sprawdź szczegóły.
Przeczytaj również:
W czasie porannej rozmowy na antenie Radia Zet, Dariusz Piątkowski – wiceminister edukacji i nauki odpowiadała na pytania dotyczące oceniani i klasyfikowania dzieci i młodzieży z Ukrainy. Czy możemy spodziewać się specjalnego rozporządzenia w tej sprawie?
Wiceminister edukacji i nauki udziela wyjaśnień dotyczących obowiązku przystąpienia przez uczniów z Ukrainy do egzaminu ósmoklasisty. Jak informuje – młodzi uchodźcy nie mają obowiązku przystępowania do tego sprawdzianu.
W pierwszej połowie 2022 r. do polskich placówek oświatowych zapisano wielu obywateli Ukrainy. Wśród nich są także sześciolatki, którym w świetle polskiego prawa, trzeba sporządzić i wydać informację o gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Sprawdź, czy nauczyciele powinni do końca kwietnia sporządzić informację o gotowości szkolnej dla dzieci z Ukrainy.
W Dzienniku ustaw opublikowano już nowe rozporządzenie MEiN dotyczące włączania uchodźców z polskiego systemu oświaty. Sprawdź, jakie rozwiązania wprowadzają przepisy wydane w celu zapewnienia wsparcia osobom przybywającym do Polski z Ukrainy z związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Przyjęcie do przedszkoli i szkół licznej grupy dzieci i młodzieży z Ukrainy zmusiło nauczycieli do poszukiwania alternatywnych sposobów komunikowania się. Jak rozmawiać z dzieckiem, które nie mówi po polsku? Z pewnością jest to trudne, dlatego zachęcam do zapoznania się z praktycznymi wskazówkami. Ekspertki wyjaśniają, co jest ważne w komunikacji z dzieckiem, które nie mówi po polsku.
W sobotę 12 marca 2022 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano tzw. specustawę ukraińską. Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, w odniesieniu do oświaty zawiera postanowienia znane z projektu. Co ważne, do dzieci z Ukrainy nie mają zastosowania przepisy art. 37 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, czyli przepisy o edukacji domowej.
Zamiast rodzica – osoba sprawująca opiekę nad uczniem, zamiast 15 uczniów w oddziale przygotowawczym – aż 25 uczniów i aż 6 godzin na naukę języka polskiego. W Dzienniku Ustaw opublikowano zmienione rozporządzenie MEiN ws. kształcenia uczniów z zagranicy, które nie znają języka. Sprawdź, jak zorganizować oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.