Celem zajęć jest przekazanie informacji dotyczących zależności między stereotypami, uprzedzeniami a dyskryminacją oraz uświadomienie uczniom szkodliwości stereotypów i tego, że mogą prowadzić do dyskryminacji.
Celem zajęć jest doprecyzowanie pojęcia „dyskryminacji”: określenie w dokładny i jednoznaczny sposób, czym jest, a czym nie jest dyskryminacja. Uczniowie podejmą próbę samodzielnego stworzenia definicji pojęcia dyskryminacji, a następnie zastanowią się, kto w ich otoczeniu może doświadczać jej na co dzień.
Scenariusz warsztatów dla rodziców o rozsądnym stawianiu granic nastolatkom, o skutkach ich braku i konsekwencjach granic zbyt sztywnych i rygorystycznych.
Zawarte w scenariuszu ćwiczenia dają nauczycielowi możliwość kształcenia umiejętności rozpoznawania potrzeb uczniów oraz najodpowiedniejszego na te potrzeby reagowania. Scenariusz opracowany tak, aby prowadzącemu dostarczyć skutecznego narzędzia do pracy warsztatowej z nauczycielami.
Przeczytaj artykuł:
Wykorzystaj drugą część scenariusza warsztatów:
Część druga scenariusza. W tej części nauczyciele zapoznają się z empatycznym słuchaniem, barierami komunikacyjnymi oraz analizą transakcyjną. Celem warsztatów jest doskonalenie umiejętności komunikacyjnych, rozpoznawanie barier komunikacyjnych i wypracowanie strateggii skutecznego reagowania na potrzeby uczniów.
Wykorzystaj pierwszą część scenariusza warsztatów:
Co mnie motywuje do działania? Scenariusz może być wykorzystany jako materiał na zajęcia z całą klasą lub jako indywidualne zadanie dla uczniów.
Scenariusz warsztatu dla rodziców uczniów nastolatków. Uczestnicy poznają najważniejsze zasady wyznaczania granic dorastającym dzieciom oraz nauczą się je stawiać w konstruktywny, akceptujący dziecko sposób. W ostatniej części spotkania będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w praktyce.
Emocje, które odczuwamy, to ważne komunikaty dla nas samych i naszego otoczenia. Zajęcia posłużą ćwiczeniu uważności w obserwowaniu uczuć i emocji innych osób, a także poszukiwaniu sposobów na radzenie sobie w trudnych chwilach. Co zrobić, aby jednak się uśmiechnąć…
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.