Celem zajęć jestrozwinięcie wiedzy na temat procesów zachodzących między osobami pochodzącymi z odmiennych kultur. Na zajęciach uczeń pozna i zrozumie pojęcie stereotypu.
Celem zajęć jest zwiększenie ciekawości wobec osób odmiennych kulturowo oraz rozwinięcie rozumienia różnic i podobieństw między rówieśnikami z innych kultur.
Scenariusz z wykorzystaniem książki R. Lagercrantz „Moje szczęśliwe życie”. Zajęcia do przeprowadzenia w pierwszych dniach września w klasie pierwszej.
Scenariusz dla uczniów klas I–III z wykorzystaniem piosenki pana Tenorka Anakonda. Zajęciarozwijają umiejętność radzenia sobie z uczuciem strachu i towarzyszącymi mu nieprzyjemnymi emocjami. W trakcie zajęć uczniowie mają okazję rozwijać współpracę w grupie.
Ważnym wyzwaniem stojącym przed specjalistami pracującymi w przedszkolu jest pokazywanie nauczycielom, w jaki sposób można pogłębiać pracę wokół poszczególnych zasad, by uzyskać efekt zrozumienia, utrwalenia i uwewnętrznienia. Materiał może być wykorzystany w pracy bezpośrednio z grupą przedszkolną lub z inną grupą dzieci w wieku przedszkolnym, pracującą przy wsparciu specjalisty.
Scenariusz zajęć z książką Doroty Gellner Myszka jest na tyle uniwersalny, że po drobnych modyfikacjach można go wykorzystać w każdej grupie wiekowej w przedszkolu oraz w pierwszej klasie szkoły podstawowej.
Scenariusz warsztatu dla członków rady pedagogicznej, podczas którego nauczyciele mierzą się z pytaniami: Jak radzic sobie z roszczeniowymi postawami rodziców uczniów? Czy nauczyciel zawsze ma rację? Co musi, a co może?
Scenariusz zajęć z wykorzystaniem piosenki „Uwierz w siebie”, wspomagający wzrost poczucia własnej wartości oraz poczucia sprawstwa. Pozwala na pokazanie przedszkolakom, jak wiele od nich zależy, oraz uświadomienie, że poprzez swoje działania mogą wpływać na to, co się wokół nich dzieje.
Scenariusz warsztatu dla rodziców starszych uczniów szkoły podstawowej. Zajęcia pokazują rodzicom, jak wchodzić w lepsze relacje z dorastającymi dziećmi. Uczą, jak mądrze stawiać im wymagania i skutecznie komunikować się z nimi.
Scenariusz warsztatu dla rodziców młodszych uczniów szkoły podstawowej. Zajęcia uczą, jak radzić sobie z odwiecznym problemem nieposłuszeństwa dzieci i jak nawiązywać z nimi relację opartą na wzajemnym zrozumieniu i zaufaniu.
Scenariusz dla klas I-III rozwijający umiejętność nawiązywania i podtrzymywania relacji z rówieśnikami oraz radzenia sobie z emocjami.
Scenariusz warsztatów dla rodziców dotyczący granic rodzicielskiego wpływu i wolności nastolatków.
Scenariusz zajęć dla dzieci młodszych klas szkoły podstawowej, kształtujący umiejętność rozpoznawania, rysowania figur geometrycznych i porównywania ich wielkości. W czasie zajęć dzieci przekonają się, jak ważna jest umiejętność takiego przedstawiania figur na rysunku, aby nie powodować pozornej ich deformacji.
Szkolenie ma na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat sposobu tworzenia i wzmacniania stereotypów. W czasie zajęć uczniowie będą mogli zauważyć, na czym polega dyskryminacja, której przedstawiciele różnych mniejszości oraz grup społecznych doświadczają w codziennym życiu.
Zajęcia mają na celu zwrócenie uwagi uczniów na to, jak jezyk kształtuje rzeczywistość. Dowiedzą się, jak język może dyskryminować mniejszości i w jaki sposób przeciwdziałać wykluczeniu wynikającym z niewłaściwego doboru słów.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.