Przepisy nie precyzują, jaki wiek musi osiągnąć dziecko, aby możliwe było wydania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Jak powinna postąpić poradnia, gdy o wydanie takiego orzeczenia występuje rodzic dziecka, które nie osiągnęło jeszcze wieku przedszkolnego?
Czy przedszkole ma obowiązek realizowania zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, jeżeli do orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dołączono opinię o wczesnym wspomaganiu?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Uczniom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego należy zapewnić realizację zaleceń zawartych w tym orzeczeniu. Ich realizacja następuje na podstawie indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego. Czy tworząc IPET należy przyjąć, że usprawnianie w każdym z wskazanych w orzeczeniu obszarów musi odbywać się w czasie odrębnych zajęć?
Uczeń klasy III dotychczasowego gimnazjum, który w roku szkolnym 2018/2019 nie ukończył tej szkoły, z dniem 1 września 2019 r. staje się uczniem klasy VIII szkoły podstawowej. Oznacza to, że będzie on realizował obowiązek szkolny na drugim, a nie na trzecim etapie edukacyjnym, w związku z czym powinien uzyskać nowe orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Wsparcie udzielane uczniom w szkole można opisać poprzez 3 modele organizowanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W każdym z modeli ważną role odgrywa współpraca szkoły z poradnią. Organizacja tej pomocy jest ważnym elementem udzielanego wsparcia i ma wpływ na skuteczność podejmowanych działań wspierających ucznia. Przedstawiamy szczegóły zastosowania tych modeli!
Czy orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane po 1 września 2017 r. wydane na pierwszy etap edukacyjny zachowuje ważność do końca klasy III czy IV? Czy orzeczenie wydane na II etap edukacyjny, obejmujący naukę w klasach IV-VI szkoły podstawowej zachowuje ważność do końca nauki w klasie VIII? Sprawdzamy, co na to przepisy.
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego nie musi zawierać zalecenia o zwolnieniu ucznia z nauki drugiego języka obcego, by dyrektor szkoły mógł zastosować takie rozwiązanie. Warunkiem koniecznym jest wniosek rodziców w tej sprawie.
Uczeń zagrożony niedostosowaniem społecznym może realizować naukę w szkole lub oddziale ogólnodostępnym, w szkole lub oddziale integracyjnym, w szkole zorganizowanej w młodzieżowym ośrodku socjoterapii lub w specjalnym ośrodku wychowawczym – jeżeli uczeń nie może uczęszczać do szkoły w miejscu zamieszkania lub w młodzieżowym ośrodku socjoterapii. Sprawdzamy szczegóły.
Przepisy nie wskazują proporcji, w jakich środki uzyskane z dotacji mają być wydatkowane na zakup pomocy dydaktycznych dla kilku uczniów objętych kształceniem specjalnym. Wymagają natomiast wykorzystania jej na określone cele, z zapewnieniem realizacji odpowiednich, zalecanych w orzeczeniu warunków nauki (art. 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych).
Przepisy dotyczące zachowania ważności orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, o potrzebie indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego, orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania i orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, pozostają nadal aktualne (art. 312 ust. 1 i 2 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe). Przedstawiamy szczegółowe przepisy.
Przeczytaj artykuł:
Kształcenie integracyjne polega na organizacji wspólnego kształcenia dzieci i młodzieży zdrowych z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością. Na przykładzie działalności jednego z dzielnicowych centrum ds. integracji w Warszawie przedstawiamy, jak można działać skutecznie na obszarach różnych aspektów funkcjonowania ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego w systemie edukacji.
Analizy wynikające z literatury przedmiotu wskazują na większą efektywność i zasadność działań obejmujących uniwersalne projektowanie procesu edukacyjnego odnoszącego się do dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uniwersalne zaplanowanie zajęć edukacyjnych obejmuje konieczność uwzględniania kilku prostych i łatwych w zastosowaniu zasad.
Często zdarza się, że w ciągu roku szkolnego zmienia się orzeczenie ucznia, który wymaga dodatkowej pomocy w szkole. Ewentualna decyzja w sprawie zamiany osób udzielających uczniowi wsparcia powinna wynikać właśnie z orzeczenia. Jeśli jednak nie wskazano tam szczegółowych zapisów w kwestii zatrudnianej dodatkowo kadry, to nie ma konieczności dokonywania zamiany.
Przedstawiamy ostatnią część artykułu z serii dotyczącej mądrej i praktycznej indywidualizacji pracy na lekcji w zróżnicowanym zespole. Aby ułatwić i zobrazować sposoby na edukację włączającą, przedstawiamy praktyczne wskazówki metodyczne do pracy z uczniami z różnych grup z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Orzeczenie wydaje się na wniosek rodziców, jednak decyzję w sprawie podejmuje zespół orzekający. Sprawdzamy, na jakich zasadach i kto decyduje o organizacji zajęć dla ucznia.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.