Dokumentacja taka jak opinie czy orzeczenia ucznia wydane przez poradnie psychologiczno-pedagogiczną powinny być odpowiednio przechowywane. Czy można przechowywać je w arkuszach ocen? Sprawdzamy przepisy. Artykuł aktualizowany, stan prawny: 1 września 2020 r.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przepisy nie odnoszą się wprost do terminów realizacji zadań nauczycieli w zakresie obowiązku dostosowania wymagań edukacyjnych. W tym zakresie nauczyciele i specjaliści powinni uwzględniać bieżące potrzeby ucznia i kierować się wnioskami wynikającymi z prowadzonych obserwacji i ocen dokonywanych zgodnie z przyjętymi celami pracy z uczniami i bieżącymi potrzebami uczniów, które mogą zmieniać się w toku rozwoju.
Przepisy dotyczące informacji uwzględnianych w IPET nie zmieniły się od września 2017 r. Jednak od roku szkolnego 2018/2019 wprowadzono nowość w odniesieniu do udziału asystenta w spotkaniach zespołu opracowującego IPET. Dowiedz się, jak prawidłowo przygotować IPET.
Bywają dzieci odroczone od obowiązku szkolnego lub też takie, które rozpoczynają edukację szkolną o jeden rok wcześniej. Nie można zapominać także o uczniach, dla których ze względu na ich stan zdrowia lub z uwagi na występujące dysfunkcje obowiązek szkolny organizuje się na nieco innych zasadach niż te powszechnie obowiązujące. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące uczniów z orzeczeniami oraz przydatne wzory dokumentów do pobrania.
Minister edukacji w liście do dyrektorów poradni psychologiczno-pedagogicznych poprosiła o zwrócenie szczególnej uwagi na elastyczne możliwości organizacji kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, które funkcjonują od roku. Resort przy okazji wyjaśnia, na czym polegają zmiany w przepisach obowiązujących od zeszłego roku szkolnego.
Sprawdź, w jaki sposób należy potwierdzić zgodność z oryginałem kopii dokumentu – w tym orzeczenia – wydanego przez poradnię.
MEN przypomina: każdy uczeń z niepełnosprawnością posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ma prawo do indywidualnych zajęć organizowanych w szkole.
Czy dziecko, które posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, może przebywać w przedszkolu poza godzinami, w których w przedszkolu jest nauczyciel wspomagający?
Sprawdź, czy orzeczenie wydane przez poradnię do końca II etapu edukacyjnego automatycznie zyskuje ważność do końca szkoły podstawowej.
W objętych kontrolą placówkach zapewniono uczniom i dzieciom z niepełnosprawnościami dostęp do edukacji i opieki, jednak w połowie szkół i przedszkoli nie w pełni prawidłowo planowano, realizowano i ewaluowano działania wspierające. Sprawdź szczegóły raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Sprawdź, czy jest konieczność przeprowadzania oceny funkcjonowania dziecka w grupach rewalidacyjno-wychowawczych.
Począwszy od 1 września 2017 r. pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniowi w szkole polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu jego indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie w szkole. Porządkujemy i przypominamy najważniejsze zmiany, które obowiązują od początku roku szkolnego.
Zakres nowych zadań poradni w związku z wydawaniem opinii i orzeczeń wynika z zamiaru uwzględnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka lub ucznia, a także zapewnienia możliwości dostosowania form wychowania przedszkolnego i form kształcenia oraz działań w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka do aktualnych możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży.
W nowych przepisach określono wzory orzeczeń i opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju oraz orzeczeń o braku potrzeby i odmowie uchylenia danego orzeczenia. Poza tym dodano możliwość wydania nowego orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w razie: zmiany okoliczności stanowiących podstawę wydania poprzedniego orzeczenia, potrzeby zmiany zaleceń wskazanych w poprzednim orzeczeniu, potrzeby zmiany okresu, na jaki zostało wydane poprzednie orzeczenie.
W orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego nie ma informacji o dostosowaniu wymagań, które zdaniem nauczyciela powinny się pojawić w pracy z uczniem. Czy możliwe jest ich wprowadzenie?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.