Nie zawsze wydanie przeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego pozwala na zastąpienie nauki drugiego języka obcego zajęciami z techniki. Takie rozwiązanie jest przewidziane tylko dla niektórych uczniów. Sprawdź, czy technika zamiast drugiego języka obcego dla ucznia z niedostosowaniem społecznym jest prawidłowym rozwiązaniem.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W świetle obowiązujących przepisów prawa, uczniowie z niedostosowaniem społecznym nie mogą uczęszczać do specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych (SOSW). Tego rodzaju ośrodki są przeznaczone dla dzieci i młodzieży z określonymi rodzajami niepełnosprawności, natomiast zadania związane z resocjalizacją i specjalną organizacją nauki dla uczniów niedostosowanych społecznie są realizowane przez młodzieżowe ośrodki wychowawcze (MOW).
Zgodnie z art. 4 pkt 32 ustawy Prawo oświatowe, przez niepełnosprawność sprzężoną należy przez rozumieć występowanie u dziecka niesłyszącego lub słabosłyszącego, niewidomego lub słabowidzącego, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną albo z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, co najmniej jeszcze jednej z wymienionych niepełnosprawności.
Objecie ucznia kształceniem specjalnym ze względu na niedostosowanie społeczne odbywa się po dostarczeniu do szkoły orzeczenia wydanego przez zespół orzekający publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jeżeli uczeń ma zostać umieszczony w ośrodku wychowawczym, niezbędne jest także odpowiednie orzeczenie sądu rodzinnego. Wobec tego, czy poradnie psychologiczno-pedagogiczne mogą wydać orzeczenie o niedostosowaniu społecznym nie posiadając wyroku sądu rodzinnego, który stwierdza, że uczeń jest niedostosowany społecznie?
Pobierz przykładowy wzór indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego opracowany dla ucznia VIII klasy szkoły podstawowej, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niedostosowanie społeczne.
Wykluczenie społeczne stanowi poważne zagrożenie dla dzieci i młodzieży. Obejmuje ono wiele aspektów, takich jak brak dostępu do edukacji, ubóstwo, niskie kwalifikacje zawodowe i marginalizacja społeczna. Z powodu takiego wykluczenia młodzi ludzie często mają utrudniony start w życiu, co może prowadzić do dalszych problemów, takich jak bezrobocie, uzależnienia, przestępczość i depresja. W artykule tym omówimy główne przyczyny wykluczenia społecznego wśród dzieci i młodzieży oraz działania nauczycieli w zakresie przeciwdziałania zagrożeniu wykluczeniem.
Zagrożenie niedostosowaniem społecznym lub niedostosowanie społeczne często wiąże się z wagarowaniem i wysoką absencją. W związku z tym pojawia się pytanie, czy można skorzysta tej formy dla ucznia z niedostosowaniem społecznym? Podobne pytanie dotyczy także uczniów z ADHD. Sprawdź, dla których uczniów szkoła organizuje nauczanie indywidualne w domu lub zdalne.
Wysłuchaj podcastu:
Dla uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym organizuje się kształcenie specjalne. We wskazaniach do pracy z takimi uczniami powinny znaleźć się zajęcia socjoterapeutyczne. Oprócz tego uczeń i rodzice ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego mogą korzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdzamy, jakie kwalifikacje powinni mieć nauczyciele, prowadzący te zajęcia.
Przeczytaj również:
Uczeń niedostosowany lub zagrożony niedostosowaniem społecznym to dla każdego nauczyciela olbrzymie wyzwanie. W pierwszym kontakcie może pojawić się stres i frustracja. Niczym niewłaściwym nie są także obawy, a nawet strach przed niemożnością poradzenia sobie z nim. Jest to normalne, ludzkie i wpisane w pracę każdego pedagoga. Jak zatem poradzić sobie z tymi obawami, co robić, czy można samemu rozwiązać ten problem?
Pobierz:
Zgodnie z przepisami, dla uczniów z niepełnosprawnością zapewnia się zajęcia rewalidacyjne. Obowiązek organizacji tych zajęć powstaje wraz z dostarczeniem do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Takie orzeczenie wydaje się jednak nie tylko z powodu niepełnosprawności. Kształceniem specjalnym obejmuje się przecież także dzieci i młodzież z niedostosowaniem społecznym oraz zagrożonym niedostosowaniem społecznym. Czy tym uczniom również przysługują godziny zajęć rewalidacyjnych?
W diagnozie pacjenta z podejrzeniem mutyzmu wybiórczego bierze udział wielu specjalistów. Są to w szczególności psycholog, logopeda, nauczyciele dziecka oraz psychiatra dziecięcy, który stawia ostateczną diagnozę. Dowiedz się, jak przebiega proces diagnozy oraz jaką rolę odgrywa poradnia psychologiczno-pedagogiczna w diagnozie. Powoli Ci to na udzielenie wskazówek rodzicom, którzy podejrzewają to zaburzenie u swojego dziecka.
Diagnozą dzieci i ich potrzeb zajmują się zespoły orzekające w poradniach. To zespół decyduje o tym, czy zasadne jest wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niedostosowanie społeczne dla dziecka z diagnozą mutyzmu wybiórczego. Zespół uwzględnia poziom rozwoju dziecka, występujące trudności i ich skutki dla funkcjonowania dziecka. Sprawdź, czy uczniowie z diagnozą mutyzmu wybiórczego powinni być objęci kształceniem specjalnym.
Praca z uczniem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niedostosowanie lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym wymaga od nauczycieli szczególnego podejścia. Jest wyzwaniem w momencie, gdy drzwi szkoły są otwarte dla uczniów. Natomiast w sytuacji zawieszenia zajęć, praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych rodzi nowe trudności, na które trzeba odpowiedzieć skutecznymi rozwiązaniami. Wiele nauczyliśmy się podczas wiosennego lockdownu, warto więc teraz wykorzystać te doświadczenia.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.