Zamknięcie szkół i przedszkoli oznacza, że wielu rodziców musi zapewnić opiekę dzieciom. Dotyczy to również nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Ekspert wyjaśnia, jakie są warunki skorzystania z tzw. zasiłku opiekuńczego oraz kto jest uprawniony do skorzystania z niego.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Od 12 marca 2020 r. w szkołach i przedszkolach nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczne. W dniach 12-13 marca szkoły muszą zapewnić tylko zajęcia opiekuńcze. Od poniedziałku 16 marca 2019 r. wszystkie zajęcia dydaktyczno-wychowawcze we wszystkich szkołach i przedszkolach zostają zawieszone. W okresie zawieszenia nauczyciele pozostają w gotowości do pracy. MEN zachęca, by wykorzystali możliwości porozumiewania się na odległość, by przekazać uczniom materiały do samodzielnej pracy w domu.
Szkoła ma obowiązek realizowania zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Często jednak rodzice lub opiekunowie decydują się na zapewnienie dziecku dodatkowego wsparcia specjalistów.
Nauczycielowi stażyście i kontraktowemu odbywającemu staż na kolejny stopień awansu zawodowego dyrektor placówki przydziela opiekuna stażu. Dotyczy to także nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Jednak funkcji opiekuna nie można przydzielić każdemu, w szczególności zaś tylko wyjątkowo dyrektor może przydzielić ją sobie.
Na psychiatryczną izbę przyjęć często trafiają dzieci przywożone karetką prosto ze szkoły. Jednak problem, z którym trafiają do szpitala nie pojawił się nagle, a najwięcej informacji o niepokojących zachowaniach dziecka posiadają rodzice. Jak zachęcić ich do otwartej rozmowy ze szkolnym psychologiem lub wychowawcą? Jak pomóc im wspólnie z dzieckiem przejść przez kryzys i wrócić do szkoły po pobycie na oddziale psychiatrycznym?
Przeczytaj również:
Szkoła jest zobowiązana do realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Jeżeli jednak zalecenia obejmują zapewnienie uczniowi rehabilitacji ruchowej, pojawia się problem: jak zrealizować to zalecenie, jeżeli w szkole nie zatrudnia się rehabilitanta? Sprawdź, jak odpowiedzieć rodzicom domagającym się zorganizowania w szkole rehabilitacji ruchowej.
Wszelką dokumentację dotyczącą udzielanej uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej przechowuje się w indywidualnej teczce ucznia. Przepisy prawa oświatowego nie zawierają jednak regulacji wskazujących, jak postępować ze zgromadzonymi dokumentami po ukończeniu przedszkola lub szkoły. Przez jaki okres należy je przechowywać?
Zapewnienie odpowiedniej opieki uczniom z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera wymaga dodatkowego nakładu pracy ze strony nauczyciela. Z tego powodu zdarza się, że przedszkole lub szkoła odmawia dziecku możliwości udziału w wycieczce. Dowiedz się, czy nauczyciel ma obowiązek zabrania na wycieczkę ucznia posiadającego orzeczenie.
Zadania doradcy zawodowego nie ograniczają się do pracy z uczniami. Powinien on wspierać także nauczycieli, którzy – podobnie jak on – odpowiadają przecież za realizację Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego w szkole. Jak zbudować klimat współpracy pomiędzy doradcą a nauczycielami przyczyniającymi się do wzrostu jakości oferowanych usług doradczych? W jakich obszarach doradca może służyć pomocą innym nauczycielom?
Kryzys polskiej psychiatrii dziecięcej widać w kolejkach do psychologa lub psychiatry w poradniach, liczbie zgłoszeń dzieci do opieki psychologiczno-pedagogicznej w szkołach, we wstrząsających nagłówkach o próbach samobójczych coraz mniejszych dzieci. Na psychiatryczną izbę przyjęć często trafiają dzieci przywożone karetką prosto ze szkoły. Pojawia się pytanie: czy da się tego uniknąć?
Dysgrafia, czyli problemy z pisaniem, to jedna z najczęstszych obok dysleksji i dysortografii przyczyna trudności szkolnych uczniów. Zdarza się, że niedokładności w odtwarzaniu liter i ich niekształtność jest tak silna, że uczeń nie jest w stanie sam odczytać tego, co zapisał. Sprawdź, w jaki sposób szkoła może pomóc mu w trakcie bieżącej nauki.
W życiu nauczycieli, tak jak w każdym innym przypadku, zdarzają się niekiedy wyjątkowe i niedające się wcześniej przewidzieć sytuacje związane z brakiem możliwości pozostawienia własnego dziecka pod opieką innej osoby. Sprawdź, czy wyjątkowo istnieje możliwość na przyprowadzenia własnego dziecka do pracy czy raczej konieczne jest skorzystanie z dnia wolnego przeznaczonego na opiekę lub urlopu wypoczynkowego.
Sprawdź, jakie wykształcenie powinna posiadać osoba zatrudniona na stanowisku pomocy nauczyciela w przedszkolu oraz w oddziałach przedszkolnych przy szkole podstawowej.
Nauczyciele to jedna z profesji najbardziej zagrożonych ryzykiem wypalenia zawodowego. Biurokracja, presja wynikające ze zmieniających się często przepisów prawnych, oczekiwania rodziców i niestety coraz częściej, bardzo trudne zespoły klasowe. Co robić, żeby praca, którą większość osób wykonuje z prawdziwej pasji nie stała się powodem złego samopoczucia czy problemów zdrowotnych?
Wśród zaleceń zawartych w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego często wskazuje się potrzebę organizacji pomocy w formach, których szkoła nie może zapewnić ze względu na braki kadrowe. W szczególności dotyczy to zajęć rewalidacyjnych. Co może zrobić dyrektor szkoły, jeżeli nie zatrudnia nauczyciela z kwalifikacjami do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych? Czy zajęcia rewalidacyjne mogą być prowadzone przez nauczyciela bez kwalifikacji?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.