Jak znaleźć przyjaciela? Jak być dobrym kolegą? Co zrobić, aby mieć dobry humor? Na te inne pytania mogą odpowiedzieć sami uczniowie. Skorzystaj ze scenariusza zajęć integracyjnych, podczas których uczniowie będą nabywali również umiejętności związane z wyrażaniem własnych uczuć.
Jesteś jedną z ważniejszych osób, które mogą przekazywać uczniom, czym jest uważne słuchanie, pomaganie innym i otrzymywanie pomocy. Jeden z przykładów jak wzmacniać wśród uczniów umiejętność podejmowania empatycznych działań znajdziesz tutaj.
Ćwiczenie ukierunkowane na kształtowanie u uczniów empatii i wzmacnianie wrażliwości na potrzeby innych osób. Propozycja przeprowadzenia ćwiczenia umożliwia jednocześnie doskonalenie u uczniów umiejętności pracy w grupie.
W trakcie zajęć uczniowie samodzielnie opracują definicję pojęcia "empatia". Zajęcia zaprojektowano w taki sposób, aby doskonalić u uczniów umiejętność pracy w grupie i kształtować postawę akceptacji dla odmiennych propozycji i pomysłów.
Propozycja krótkiego ćwiczenia aktywizacyjnego. Ćwiczenie warto przeprowadzić, gdy aktywność grupy wyraźnie spadła, a brak energii utrudnia dalsze prowadzenie zajęć.
Celem ćwiczenia jest kształcenie u uczniów umiejętności aktywnej komunikacji. Po jego przeprowadzeniu uczniowie będą lepiej rozumieli czym są bariery komunikacyjne oraz dowiedzą się, co mogą zrobić, aby poprawić komunikację w grupie.
Ćwiczenie ma na celu wsparcie uczniów w poznawaniu siebie nawzajem. Warto wykorzystać je również w razie dostrzeżenia spadku aktywności uczniów podczas lekcji.
Zajęcia mają na celu wsparcie uczniów w zrozumieniu, w jaki sposób powstają stereotypy w społeczeństwie. Zajęcia umożliwiają również kształtowanie postawy akceptacji dla odmienności.
Co czujesz, kiedy widzisz ucznia sprawiającego przykrość koledze z klasy i wiesz, że jest to działanie celowe? Widzisz, że uczeń uznaje to zachowanie za właściwe, nie rozumie, że zrobił źle i odczuwa satysfakcję, że odegrał się na koledze. Z pewnością, oprócz innych emocji, czujesz współczucie i żal. Oznacza to, że odczuwasz emocje, które bardziej pasują do sytuacji krzywdzonego ucznia, niż do twojej. Tym samym zachowujesz się empatycznie, co pozwala ci odpowiednio zareagować.
Grupa Wydawnicza Oświata, jako patron medialny, i Design Thinking w szkole oraz współorganizatorzy zapraszają na bezpłatne webinarium pt. „Narzędzia empatii w pracy edukatora”.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.