Zgodnie z art. 572 § 1 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego, każdy, komu znane jest zdarzenie uzasadniające wszczęcie postępowania z urzędu, obowiązany jest zawiadomić o nim sąd opiekuńczy (rodzinny). Placówki oświatowe są szczególnie zobowiązane do wypełniania tego obowiązku. Pobierz przykładowy wniosek do sądu o wgląd w sytuację rodzinną ucznia.
Obowiązkiem każdego nauczyciela, także wychowawcy klasy jest dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo uczniów w czasie, gdy pozostają pod opieką szkoły. Niewłaściwe wywiązywanie się z tego zadania może doprowadzić do pociągnięcia wychowawcy do odpowiedzialności pracowniczej, dyscyplinarnej, karnej a także cywilnej. By tego uniknąć warto wiedzieć, jakie działania i zaniechania są zagrożone sankcjami prawnymi, a które pomogą wychowawcy zapewnić uczniom bezpieczeństwo i zatroszczyć się o ich zdrowie.
Wyjazd uczniów do kina lub do teatru może być wyjściem grupowym lub wycieczką – zależy to od celu, programu i czasu trwania organizowanego wyjścia. Jeśli to kilkugodzinne wyjście (nawet z dojazdem), to można je potraktować jako wyjście grupowe. Ale czy zawsze? Sprawdzamy przepisy.
Odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci podczas zajęć WF na basenie ponoszą: ratownicy zobowiązani do obserwowania dzieci w wodzie i niezwłocznego reagowania na każdy sygnał zagrożenia bezpieczeństwa uczniów oraz nauczyciele, pod opieką których uczniowie przebywają na pływalni.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku”, w którym rodzice i opiekunowie znajdą wskazówki dotyczące organizacji letniego wypoczynku.
Z punktu widzenia uczniów przepisy czy normy nie zawsze gwarantują bezpieczeństwo. Równie ważne jest wewnętrzne poczucie, że szkoła jest miejscem bezpiecznym, przyjaznym, akceptującym. Uczniowie chcą czuć się bezpiecznie w klasie i w społeczności szkolnej, ale także podczas lekcji i w kontaktach z nauczycielami. To fundament, na którym można wiele zbudować.
Bezpieczeństwo ma różne oblicza. Kiedy myślimy o przepisach BHP, regulaminach i procedurach, skupiamy się na bezpieczeństwie zewnętrznym. Kiedy jednak myślimy o człowieku, jego postawach i przeżyciach, wkraczamy w obszar wewnętrznego poczucia bezpieczeństwa. Wreszcie bezpieczeństwo to brak zagrożenia, co w praktyce przekłada się na działania profilaktyczne szkoły skierowane na wszystkich członków społeczności szkolnej oraz, pośrednio, na rodziny uczniów.
Poznaj 6 nowych rozwiązań w projekcie rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki.
Jazda na nartach, sankach czy łyżwach należą do najbardziej popularnych zajęć podczas ferii. Jednak zabawa w zimowych warunkach może skończyć się urazem, kolizją, a nawet niebezpieczną kąpielą w mroźnym stawie. Ekspert radzi, jak unikać niebezpiecznych sytuacji, a także jak właściwie reagować, gdy dojdzie do wypadku.
Jak reagować na cyberprzemoc w szkole? Czy istnieje modelowy schemat rozwiązywania problemu, pasujący do każdej sytuacji? W artykule przedstawiamy informacje, jaki kroki należy przedsięwziąć, aby skutecznie radzić sobie z sytuacją cyberprzemocy.
Film skierowany do młodszych uczniów. Miś policjant w przystępny sposób tłumaczy, jak zachować się w przypadku zagrożenia, w jakich sytuacjach skorzystać z numeru alarmowego oraz czego i kogo należy unikać.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.