Przepisy dotyczące awansu zawodowego, które właśnie weszły w życie (1 września br.), zmieniły w tej kwestii bardzo dużo. Głównym problemem nauczycieli i dyrektorów stała się możliwość rozpoczęcia stażu, gdy zatrudnienie nauczyciela odbywa się np. na zastępstwo. Na podstawie pytań Czytelników przygotowaliśmy odpowiedzi na najtrudniejsze zagadnienia i analizę nowych przepisów.
Z początkiem roku szkolnego 2018/2019 weszło w życie kilka istotnych dla nauczycieli zmian w prawie oświatowym. Dotyczą one głównie Karty Nauczyciela, ale nie tylko. Przedstawiamy praktyczną tabelę ze zmianami, a także artykuły, w których szczegółowo można się o nich dowiedzieć.
Zapraszamy do obejrzenia szkolenia „Nowy rok szkolny z nowym statusem nauczyciela pedagoga, psychologa, logopedy, terapeuty pedagogicznego, doradcy zawodowego, a także nauczyciela wspomagającego".
Zmiany w awansie zawodowym nauczycieli objęły zarówno staż, jak i następującą po nim weryfikację jakości pracy nauczyciela, i właściwe postępowanie administracyjne w sprawie uzyskania wyższego stopnia. Sprawdzamy, jakie nowości wprowadzono w ścieżce awansu zawodowego nauczyciela od nowego roku szkolnego.
Od 1 września 2018 r. będą obowiązywać nowe zasady oceny pracy nauczycieli. Zmodyfikowana zostanie procedura oceniania, ale przede wszystkim zmienią się jej kryteria. Poznaj nowy system oceny pracy nauczycieli.
Nauczyciel akademicki posiadający stopień naukowy doktora oraz legitymujący się co najmniej 5-letnim okresem pracy w szkole wyższej, z dniem zatrudnienia uzyska stopień nauczyciela mianowanego z mocy samego prawa. Czy to oznacza, że nie musi spełnić żadnych dodatkowych warunków?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Wprawdzie przepisy regulujące awans zawodowy nauczycieli nie przewidują wprost konieczności obserwacji lekcji przez nauczyciela kontraktowego realizującego staż na stopień mianowanego, niemniej jednak takie narzędzie może być wykorzystywane w celu realizacji obowiązków nałożonych na tego nauczyciela. Obowiązek obserwacji lekcji został natomiast przewidziany wprost w odniesieniu do nauczyciela stażysty.
Podczas szkolenia omówione zostały wszystkie zmiany w awansie zawodowym. Sprawdź, co się zmienia od nowego roku szkolnego.
Nauczyciel bez przygotowania pedagogicznego może rozpocząć staż na stopień kontraktowego pod warunkiem, że rozpocznie pracę w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć.
Niejednokrotnie wskutek licznych nieobecności w szkole staż nauczyciela może zostać przedłużony nawet do jesieni. W takiej sytuacji nie można wykluczyć, że nauczyciel złoży wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie awansu zawodowego dopiero pod koniec roku. Postępowanie może wówczas trwać do 31 sierpnia kolejnego roku kalendarzowego.
Po zmianach w Karcie Nauczyciela, które wchodzą w życie 1 września 2018 r. nauczyciel, w tym również specjalista, będzie mógł rozpocząć staż dopiero po przepracowaniu w szkole co najmniej 3 lat w przypadku nauczyciela kontraktowego i 4 lat w przypadku nauczyciela mianowanego. Jedynie ci nauczyciele, którzy uzyskają wyróżniającą ocenę pracy będą skrócić ten okres do 2 lat. (art. 9d ust. 4 i ust. 4a Karty Nauczyciela).
Długotrwała nieobecność nauczyciela w szkole spowoduje, że jego staż nie zostanie zakończony w normalnym terminie 31 maja. W niektórych przypadkach może bowiem dojść do przedłużenia stażu, a nawet do konieczności jego powtórzenia w całości.
7 dni na złożenie sprawozdania z realizacji stażu, doprecyzowanie obowiązków opiekuna, badanie miękkich predyspozycji do wykonywania zawodu – to tylko niektóre zmiany w awansie zawodowym. Sprawdzamy wszystkie nowości!
Rzecznik Praw Obywatelskich negatywnie ocenia rozwiązanie, w którym w regulaminach tworzonych na poziomie danej placówki i tylko dla niej były uregulowane wskaźniki oceny pracy nauczycieli, które określają poziom spełniania poszczególnych kryteriów oceny ich pracy.
Zebraliśmy dla Państwa zmiany w Karcie Nauczyciela. Część z nich weszła w życie już 1 stycznia 2018 r. Poniżej znajdą Państwo omówienie nowych przepisów z datami, kiedy będą wchodzić w życie poszczególne regulacje.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.