Na stronie internetowej MEiN zamieszczono bardzo ważny komunikat: Wsparcie dzieci z Ukrainy ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – informacje dla rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Zatrudnienie w szkole obcokrajowca pochodzącego z państwa nienależącego do Unii Europejskiej jest skomplikowane pod względem formalnym. Jeszcze trudniejsze jest zatrudnianie nauczycieli, ponieważ mamy tu do czynienia także z przepisami obowiązującymi w systemie oświaty.
Jaką decyzję w sprawie ustawy Lex Czarnek podjął Prezydent? Zawetowałem nowelizację Prawa oświatowego. Uznajmy sprawę za zakończoną. Nie są nam teraz potrzebne kolejne spory – miał powiedzieć na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Minister Edukacji i Nauki w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej zapowiedział tworzenie oddziałów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy. Oprócz tego poinformował, że fundusze dla organów prowadzących szkoły i przyjmujących uczniów z Ukrainy będą naliczane w cyklu miesięcznym, a nie rocznym. Dzięki takiemu rozwiązaniu samorządy nie musiały angażować własnych środków na ten cel.
Od środy 2 marca przy darmowym Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 dyżurować będzie psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim. Dzieci i młodzież będą mogły uzyskać także wsparcie w języku rosyjskim. Sprawdź harmonogram. Przypominamy także o polskim telefonie zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, który działa po nr 116 111.
Na stronie internetowej MEiN pojawił się komunikat o możliwości zawieszenia zajęć stacjonarnych przygranicznych szkołach na terenie 8 powiatów przygranicznych z Ukrainą. Rozporządzenie dopuszczające tryb zdalny w szkołach przy granicy zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Polskie prawo oświatowe przewiduje rozwiązania pozwalające na kształcenie i wsparcie uczniów z Ukrainy. Dzieci i młodzież są przyjmowane do polskich szkół na zasadach obowiązujących polskich obywateli. Oprócz pomocy psychologiczno-pedagogicznej mają zapewnioną naukę języka polskiego oraz zajęcia wyrównawcze. Sprawdź, jakie formy pracy z dziećmi cudzoziemskimi przewiduje polskie prawo. Dowiedz się, które dzieci mogą bezpłatnie uczyć się języka polskiego jako obcego. Musimy mieć świadomość, że z powodu obecnej sytuacji w Ukrainie, polskie szkoły powinny przygotować się na przyjmowanie uchodźców.