W związku z przystąpieniem pracowników oświaty do strajku, często pojawia się pytanie o ich wynagrodzenia, tj. nauczycieli, administracji i obsługi, za czas strajku. Czy za ten okres pracodawca może wypłacić wynagrodzenie strajkującym? Co z osobami nieuczestniczącymi w strajku, będącymi w gotowości do pracy? Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy.
Dyrektorzy w zespołach szkolno-przedszkolnych zastanawiają się, czy do pracy w komisjach nadzorujących egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty można powołać nauczycieli świadczących pracę w przedszkolu. Analizujemy przepisy i sprawdzamy, czy to możliwe.
Już od 18 marca br. przez kolejne 3 dni odbędzie się konferencja dla nauczycieli specjalistów w przedszkolach i szkołach na temat prawidłowego opracowywania indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego. Wygodna forma konferencji – online – pozwoli każdemu nauczycielowi zapoznać się ze wszystkimi niezbędnymi materiałami, a także wziąć udział w szkoleniu i czacie z ekspertami.
Zwiększenie liczby godzin do dyspozycji dyrektora szkoły przeznaczonych na rozwój zainteresowań uczniów – o 1 godzinę – to jedna ze zmian zaproponowana w projekcie rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Sprawdzamy pozostałe zmiany.
29 marca br. w Sejmie RP odbędzie się konferencja „Szkoła Przyszłości – jak się skutecznie uczyć?”. MEN zaprasza do udziału m.in. uczniów, którzy chcą zweryfikować metody przyswajania informacji oraz podzielić się swoimi doświadczeniami i opiniami. Poznaj szczegóły.
Dodatek za wyróżniającą pracę obejmie także nauczycieli kontraktowych i mianowanych – tak przewiduje projekt ustawy Karty Nauczyciela. Do tego pensje nauczycielskie mają wzrosnąć już od września 2019. Sprawdzamy, co jeszcze znalazło się wśród obietnic projektowanej nowelizacji ustawy.