Dla każdego uczestnika zajęć rewalidacyjno-wychowawczych należy prowadzić zeszyt obserwacji. Przepisy wskazują, jakie informacje musi zawierać ten reszty, ale nie określają jego wzoru. Pobierz przykładowy szablon obserwacji uczestnika zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Pobierz edytowalny załącznik nr 12 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 7 września 2017 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych – orzeczenie o odmowie uchylenia orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Przeczytaj również:
Pobierz edytowalny załącznik nr 8 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 7 września 2017 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych – orzeczenie o braku potrzeby zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Pobierz edytowalny załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 7 września 2017 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych – orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Uczestnik zajęć rewalidacyjno-wychowawczych może i powinien uczestniczyć w zajęciach z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jeżeli zostanie stwierdzona taka potrzeba. Czy pomocy tej udziela się w ramach godzin na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze? Ile godzin zajęć specjalistycznych można zorganizować dla uczestnika tych zajęć?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Dzieci i młodzież posiadająca orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych nie posiada statusu ucznia, lecz status uczestnika tych zajęć. Nie ma znaczenia czy zajęcia są organizowane w przedszkolu, szkole czy placówce opiekuńczo-wychowawczej. Pracę z uczestnikiem trzeba jednak dokumentować i wówczas pojawia się problem. Czy uczestnik zajęć w przedszkolu albo szkole powinien zostać dopisany do dziennika zajęć przedszkola lub szkoły?
Rodzaje placówek, w których można organizować zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze został określony w ustawie. Żadna z wymienionych placówek nie ma obowiązku organizowania takich zajęć, ale każda ma takie prawo. Konieczne jest oczywiście spełnienie odpowiednich warunków i powołanie zespołu. Sprawdź, czy zajęcia dla dziecka z głęboką niepełnosprawnością intelektualną można zorganizować w niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Upewnij się także, że odpowiednia poradnia wydała wymagane orzeczenie.
Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze organizowane dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych nie realizują podstawy programowej. Dla nich opracowuje się indywidualny program zajęć. Programu tego nie można jednak mylić z programem dla ucznia objętego kształceniem specjalnym. Przepisy w ogóle nie przewidują opracowania IPET dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Prowadzenie dziennika zajęć rewalidacyjno-wychowawczych to tylko jedna z form dokumentowania zajęć osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Zasady prowadzenia dokumentacji zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wynikają z różnych rozporządzeń. Sprawdź, z czego powinna składać się dokumentacja zajęć.
Pobierz:
Organizowanie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w szkole często jest najlepszym rozwiązaniem. Dotyczy to w szczególności dzieci i młodzieży, które nie mogą być dowożone do OREW oraz nie mają w domu dogodnych warunków do pracy. Trzeba jednak pamiętać, że uczestnik zajęć rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych w szkole nie ma statusu ucznia. To z kolei rodzi pytanie: jak powinien być przypisany uczestnik zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w SIO?
Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, w zależności od potrzeb uczestnika, prowadzone są w formie indywidualnej lub zespołowej. Choć nie wynika to z przepisów, dla zespołów często powołuje się tzw. wychowawcę zespołu rewalidacyjno-wychowawczego. Nie jest to jednak stanowisko tożsame z wychowawcą klasy w szkole. Sprawdź, czy przepisy przewidują dodatek funkcyjny dla wychowawcy zespołu rewalidacyjno-wychowawczego.
Wszystkie dzieci i młodzież do ukończenia 18 roku życia są objęte obowiązkiem edukacyjnym. Nie zawsze jednak realizują go w przedszkolach i szkołach. W przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim obowiązek ten realizuje się przez udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych. Sprawdź czy wobec tego konieczne jest odroczenie obowiązku szkolnego dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze są prowadzone w formie zajęć indywidualnych lub zajęć zespołowych. Przepisy określają liczbę uczestników zajęć zespołowych, ale nie wskazują kryteriów, jakie trzeba brać p[od uwagę podczas ich organizacji. Dowiedz się, czy można organizować zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze w zespole różnorodnym wiekowo.
Co do zasady wczesne wspomaganie rozwoju dziecka organizuje się od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole. W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, nie ma wątpliwości do kiedy powinno uczestniczyć w WWR. Problem pojawia się w przypadku dzieci z orzeczeniem o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych – te bowiem nie zaczynają nauki w szkole, lecz obowiązek szkolny realizują przez udział zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych.
Dla każdego uczestnika zajęć rewalidacyjno-wychowawczych należy opracować indywidualny program zajęć, w którym uwzględnione zostaną zalecenia zawarte w orzeczeniu. Sprawdź, czy oprócz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla uczestnika zajęć trzeba zorganizować również zajęcia rewalidacyjne.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.