Rodzice często pytają czy mają prawo uczestniczyć w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych prowadzonych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Przepisy prawa oświatowego nie rozstrzygają tej kwestii, dlatego ustalenia powinny wynikać ze statutu szkoły lub placówki. Sprawdź szczegóły.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przepisy nie wskazują, na jaki okres ma być opracowany indywidualny program zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Należy przyjąć, że okres ten nie powinien być dłuższy niż czas, na jaki zostało wydanie orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, a jednocześnie gwarantować realizację zaleceń z orzeczenia w okresie, na jaki zostało ono wydane. W przypadku dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim decydujące są względy merytoryczne, czyli ocena poziomu funkcjonowania dziecka.
Rodzice uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych składają wnioski o organizację tych zajęć zdalnie. Potrzebę zastosowania takiego rozwiązania tłumaczą złym stanem zdrowia i obniżoną odpornością dzieci. Na potwierdzenie do wniosków dołączają zaświadczenia lekarskie. Co w takiej sytuacji może zrobić dyrektor? Czy zdalne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze są możliwe?
Szkoła nie może odmówić zorganizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla jednego dziecka. Problematyczne może być jednak zapewnienie realizacji zajęć zespołowych, jeżeli w szkole uczy się tylko jedno dziecko z orzeczeniem o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. W artykule omówiono zasady organizacji zajęć, gdy wskazane są zajęcia zespołowe, a dostępne są tylko zajęcia indywidualne.
Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze to forma spełniania obowiązku szkolnego. Wobec tego, czy osoba osiągająca pełnoletność nadal ma obowiązek w nich uczestniczyć? Sprawdź, czy możliwa jest rezygnacja z zajęć rewalidacyjno-wychowawczych po ukończeniu 18 lat.
Uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych nie realizują podstawy programowej i nie dotyczą ich ramowe plany nauczania, dlatego nie organizuje się dla nich zajęć rewalidacyjnych. Czy tak samo jest w odniesieniu do zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej?
Przepisy nie przewidują możliwości zmniejszenia wymiaru godzin zajęć rewalidacyjno-wychowawczych na wniosek rodziców. Nawet, jeżeli taki wniosek jest poparty zaświadczeniem lekarskim i opinią nauczycieli. Jednak, gdy takie dokumenty wpłyną do szkoły, należy kierować się zaleceniami lekarza, tak jak w przypadku pozostałych dzieci i młodzieży objętych obowiązkiem szkolnym. Sprawdź, kiedy zmniejszenie liczby godzin zajęć rewalidacyjno-wychowawczych jest możliwe.
Przeczytaj również:
Dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego prowadzi się zajęcia rewalidacyjne. Natomiast dzieci i młodzież posiadające orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych są uczestnikami tych właśnie zajęć. Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze to nie to samo, co zajęcia rewalidacyjne i nie można ich ze sobą mylić. Sprawdź, na czym polegają różnice.
Przepisy dotyczące organizacji zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wskazują, że zajęcia te mogą być prowadzone w domu uczestnika. W rozporządzeniu wskazano, że opiekę niezbędną w czasie prowadzenia zajęć w domu rodzinnym zapewniają rodzice (prawni opiekunowie). Co oznacza to w praktyce? Czy rodzice muszą być obecni w tym samym pomieszczeniu w czasie trwania zajęć?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.