W przypadku dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim za spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki uznaje się udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych. Jednak co w sytuacji, gdy uczeń osiągnął pełnoletność i nie uczestniczy w zajęciach? Czy można skreślić go z listy uczniów?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze organizuje się dla dzieci i młodzieży od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 25 lat.
Orzeczenie wydaje się na wniosek rodziców, jednak decyzję w sprawie podejmuje zespół orzekający. Sprawdzamy, na jakich zasadach i kto decyduje o organizacji zajęć dla ucznia.
Przepisy nie rozstrzygają szczegółowo zasad organizacji zajęć rewalidacyjnych. Natomiast pozwalają na elastyczne reagowanie na potrzeby uczniów oraz konieczność zapewnienia zindywidualizowanego podejścia do każdego ucznia.
Sprawdź, czy jest konieczność przeprowadzania oceny funkcjonowania dziecka w grupach rewalidacyjno-wychowawczych.
Orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego, indywidualnego nauczania oraz o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, wydane przed dniem 1 września 2017 r., zachowują ważność na okres, na jaki zostały wydane.
Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze mogą być organizowane w domu ucznia, ale nie jest to wymóg. Decydujące będą tutaj wskazania zawarte w orzeczeniu. W przypadku realizacji zajęć w domu uczestnika, rodzice zobowiązani są zapewnić odpowiednie warunki do ich prowadzenia.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.