Do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpłynęła interpelacja poselska dotycząca wynagrodzenia nauczycieli za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe. Wskazano na wątpliwości prawne związane z wypłatami za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe nauczycieli w dniach egzaminów ósmoklasisty, rozpoczęcia roku szkolnego oraz jego zakończenia. W odpowiedzi, MEN szczegółowo wyjaśnia, w jakich przypadkach nauczycielom nie przysługuje wynagrodzenie za te godziny.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Wielu nauczycieli zastanawia się, czy otrzyma wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe niezrealizowane w Dniu Edukacji Narodowej. Podobne wątpliwości dotyczą również dni, w których odbywa się uroczyste rozpoczęcie lub zakończenie roku szkolnego. W tych dniach nauczyciel jest przecież w pracy, a zajęć nie realizuje z przyczyn obiektywnych.
Przeczytaj również:
Nauczyciele wykonujący obowiązki w ramach godzin ponadwymiarowych muszą być przygotowani na to, że nie zawsze otrzymają pełne wynagrodzenie za ich realizację. Tak stanie się w sytuacji, gdy w czasie zajęć świetlicowych na świetlicy faktycznie nie będzie przebywał w świetlicy. Sprawdź, jak ustala się wynagrodzenie wychowawcy świetlicy po opuszczeniu szkoły przez ostatniego ucznia.
Jeżeli nauczyciel wypracowuje godziny ponadwymiarowe w ramach kształcenia na odległość, wówczas powinien otrzymać za nie wynagrodzenie. Pojawia się jednak szereg wątpliwości – czy godziny ponadwymiarowe można odebrać? Czy nauczyciel powinien otrzymać wynagrodzenie za godziny, których nie zrealizował, ale był gotów do pracy?
Przepisy rozporządzenia ograniczającego pracę szkół nie wykluczają stosowania przepisów dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej, co oznacza, że w miarę możliwości należy jej udzielać. Jak zatem rozliczać tę pracę, jeżeli zgodnie z organizacją szkoły pomoc psychologiczno-pedagogiczna była udzielana w godzinach ponadwymiarowych?
Nauczyciele, którym przydzielono godziny zajęć indywidualnych w ramach godzin ponadwymiarowych nie zawsze rzeczywiście je realizują. W takiej sytuacji powstaje pytanie – czy za niezrealizowane zajęcia nauczycielowi należy się wynagrodzenie? Sprawdź, jakie zasady obowiązują w sytuacji, gdy zajęcia indywidualne nie odbywają się z powodu choroby ucznia.
Nauczyciele zachowują co do zasady prawo do wynagrodzenia za czas zawieszenia pracy szkół i placówek oświatowych w związku z zagrożeniem koronawirusem, jednak pojawia się wiele pytań o to, czy zachowują również prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, których nie zrealizują w związku z zawieszeniem zajęć. Poznaj odpowiedź eksperta.
Praca w godzinach ponadwymiarowych oraz w godzinach doraźnych zastępstw jest odpłatna, wynagrodzenie za te godziny jest składnikiem wynagrodzenia nauczyciela wskazanym w art. 30 ust. 1 pkt 3 Karty Nauczyciela. Zarówno w przypadku godzin ponadwymiarowych, jak i godzin doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.
Zobowiązanie nauczyciela do pracy w godzinach ponadwymiarowych i realizowania doraźnych zastępstw wiąże się z otrzymaniem odrębnego wynagrodzenia. Jak je obliczyć, gdy nauczyciel ma pensum łączone – podpowiadamy w artykule.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.