Dyrektorzy oraz rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola pytają, czy opłata stała za publiczne przedszkole , która jest pobierana z góry, podlega zwrotowi bądź odliczeniu w następnym miesiącu, skoro zajęcia się nie odbywają. Sprawdź, jakie jest stanowisko eksperta.
Budowanie dobrych relacji z rodzicami uczniów to nie lada wyzwanie, które dla wielu wychowawców jawi się jako prawdziwa sztuka. Jak sprostać oczekiwaniom nie rezygnując przy tym z własnych poglądów i zasad? W pierwszej części artykułu skupiliśmy się na poziomach i zasadach współpracy z rodzicami. Teraz czas na charakterystykę rodziców, omówienie niezbędnych zasobów wychowawców oraz przedstawienie dobrych praktyk.
Przedszkole w zakresie realizacji zadań statutowych powinno zapewniać wszystkim dzieciom możliwość korzystania z posiłków, także dziecku z alergią pokarmową przyjętemu do publicznego przedszkola. Czy ze względu na związane z tym trudności można odmówić przyjęcia dziecka do przedszkola? Czy rodzice mają obowiązek potwierdzić alergię zaświadczeniem lekarskim? Jaką opłatę pobierać za specjalne przygotowane posiłki?
Rodzina i szkoła nie muszą pozostawać w stosunku do siebie w opozycji. Wychowawca klasy może budować z rodzicami uczniów relacje oparte na wzajemnym zaufaniu i porozumieniu. Sprawdź, jak to osiągnąć. W pierwszej części artykułu wyjaśniamy czym są poziomy współpracy między szkołą a rodziną oraz przedstawiamy etapy budowania relacji. Druga część artykułu dostarczy Ci wiedzy na temat typów rodziców i ich oczekiwań oraz wskaże przykłady dobrych praktyk.
Wielu rodziców, chcąc sprawdzić jak w szkole sprawuje się ich dziecko lub chcąc dowiedzieć się, jak nauczyciel prowadzi zajęcia, prosi nauczyciela o wyrażenie zgody na przebywanie w klasie podczas lekcji. Czy nauczyciel może wyrazić na to zgodę? Przeczytaj artykuł.
Każdy rodzic powinien mieć świadomość, że odpowiednio zbilansowana dieta przedszkolaka ma wpływ na rozwój poznawczy dziecka. Niedobory składników wspierających rozwój i funkcjonowanie mózgu mogą doprowadzić do obniżenia zdolności percepcyjnych, koncentracji czy pamięci. Czy wiesz, jak wspomagać rozwój dziecka za pomocą diety? Przeczytaj artykuł i zwróć uwagę rodziców na najważniejsze zasady żywienia dzieci w wieku przedszkolnym.
Gry komputerowe cieszą się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz gier różnych gatunków od fabularnych, poprzez przygodowe, sportowe, strategiczne, symulacyjne po zręcznościowe. Wiele gier to środowiska otwarte, które umożliwiają interakcję z innymi graczami, dzięki czemu mogą połączyć siły w dążeniu do celu albo między sobą współzawodniczyć. Większość gier zawiera komponent online, który sprawia, że młody człowiek uzyskuje dostęp do sieci, z czym wiążą się zarówno możliwości jaki i zagrożenia.
Konflikty to nieodłączna część życia. Są naturalną pochodną interakcji z ludźmi i nie da się ich zupełnie uniknąć. Jednak niektórym można zapobiec. Dlatego warto uczyć się strategii prewencji konfliktów. Kiedy już się pojawią, można i należy podejmować działania zmierzające do ograniczenia ich skali i wypracowania rozwiązania możliwego do przyjęcia przez każdą ze stron. Wyposażanie dzieci w strategie rozwiązywania konfliktów pomoże im w lepszym funkcjonowaniu w grupie rówieśniczej, a także w relacjach z dorosłymi. Zaproponuj rodzicom uczniów rozmowę o rozwiązywaniu konfliktów.
Rodzice ucznia mogą upoważnić inną osobę do pozyskiwania wiedzy o uczniu. Należy pamiętać, że jeżeli uczeń pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, to każde z nich może udzielać takich upoważnień. Sprawdź, jakie dokumenty powinny zostać dostarczone do szkoły, aby przekazywanie informacji np. babci było zgodne z prawem.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Ważnym elementem pracy w szkole, z wyjątkiem szkół dla dorosłych, jest współpraca z rodzicami. Wie o tym każdy nauczyciel i zdarza się, że jest to jedno z mniej lubianych zadań. Czasem możemy czuć się atakowani przez rodziców lub rozczarowuje nas brak współpracy. Co możemy zrobić, aby było inaczej? W artykule znajdziesz wskazówki dotyczące komunikacji z rodzicami budowanej na otwartości w relacjach.
Temat zajęć z religii oraz umieszczania symboli religijnych w placówkach oświatowych budzi wiele kontrowersji i skrajnych emocji. Adresatem żądań czy skarg rodziców często staje się wychowawca klasy, który w takich sprawach powinien pozostawać bezstronny i odsyłać rodziców do dyrektora szkoły. Jednocześnie jednak Warto posiadać wiedzę, która pozwoli bronić się przed zarzutami rodziców, a niekiedy również pełnoletnich uczniów.
Każdy sukces dziecka stanowi źródło dumy i satysfakcji dla niego oraz rodziców. Jednak nie zawsze wysiłek włożony w daną czynność skutkuje osiągnięciem celu. Zdarza się, że coś się nie udaje, coś nie wychodzi, a dziecko ma poczucie porażki, przegranej. Sprawdź, jak wspierać dziecko w trudnych chwilach, aby umiało budować poczucie sprawczości i wiarę w siebie.
Bycie wychowawcą ucznia z chorobą przewlekłą może wzbudzać różne emocje: lęk, niepokój, bezradność, złość. Może być także wyzwaniem, które razem z uczniem i jego rodzicami warto podjąć, aby pomóc mu realizować zadania edukacyjne. W poniższym artykule dowiesz się jakie informacje będą Ci potrzebne, żeby usprawnić codzienne funkcjonowanie ucznia w szkole oraz jak zorganizować i przeprowadzić rozmowę z uczniem i jego rodzicami.
Artykuł przedstawia najważniejsze cele integracji rodziców uczniów z klasy oraz sposób w jaki można poprowadzić zebranie, które pozwoli na lepsze poznanie się rodziców.
Dobra komunikacja nie jest trudną sztuką, wymaga jednak kilku podstawowych umiejętności oraz przyjęcia określonych założeń. W artykule zostaną przedstawione podstawowe kwestie, które ułatwią ci komunikację i współpracę z innymi, zarówno z rodzicami, jak i uczniami.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.