Zagłębienie się w świat psychologii i edukacji wymaga przyglądania się złożoności relacji międzyludzkich, w których dylematy etyczne są na porządku dziennym. Z jednej strony mamy profesjonalizm, na którym opiera się cała struktura współczesnego systemu edukacyjnego. Profesjonalizm definiowany jest jako zbiór zasad, norm i oczekiwań dotyczących sposobu wykonywania zawodu, z naciskiem na kompetencje, odpowiedzialność i szacunek dla ucznia. Z drugiej strony stoi zaangażowanie emocjonalne, które odgrywa kluczową rolę w budowaniu relacji, empatii i głębokiego zrozumienia potrzeb młodego człowieka. To właśnie na tym polu rozgrywa się główny dylemat artykułu: jak znaleźć złoty środek między utrzymaniem profesjonalnej postawy nauczyciela a otwarciem się na ucznia i jego świat emocjonalny?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Artykuł ma na celu nie tylko zgłębienie dylematów etycznych związanych z pracą z uczniem, ale także zainspirowanie do głębszej refleksji nad własną praktyką. Poprzez zrozumienie, że zarówno profesjonalizm, jak i zaangażowanie emocjonalne są niezbędne do skutecznej edukacji, możemy dążyć do bardziej świadomej, empatycznej i efektywnej praktyki, która służy zarówno naszym uczniom, jak i nam samym.
Nauczyciele pytani o przyczyny wypalenia zawodowego często wymieniają kłopoty z utrzymaniem dyscypliny w klasie, brak motywacji u uczniów lub zbyt niską motywację. Czy zastanawiasz się czasami, co zrobić, żeby uczniom chciało się chcieć? Jak wykrzesać z nich zaangażowanie? Jak skłonić ich do aktywnego uczestniczenia w lekcji? Skorzystaj ze scenariusza warsztatów, dowiedz się czym jest motywacja, co wpływa na poziom motywacji uczniów oraz o my, nauczyciele, możemy zrobić, aby wzmacniać uczniowską motywację.
Od 1 września 2019 r. każdy nauczyciel może podjąć dodatkowe zatrudnienie w innej szkole bez konieczności uzyskania zgody dyrektora szkoły. Nauczyciel, który chce podjąć dodatkową pracę nie musi w ogóle informować o tym dyrektora szkoły, w której jest już zatrudniony.
Pobierz wzór informacja o przekształceniu stosunku pracy nauczyciela w związku z upływem 36 miesięcy zatrudnienia
Pobierz wzór o przekształceniu stosunku pracy nauczyciela w związku z upływem 36 miesięcy zatrudnienia
Realizacja zadań logopedów w świetle rozporządzenia MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
Częściowe przywrócenie funkcjonowania jednostek oświatowych sprawiło, że dyrektorzy zastanawiają się nad tym, którym nauczycielom powierzyć opiekę nad dziećmi. Zalecenia MEN mówią, aby do pracy stacjonarnej nie angażować osób powyżej 60. roku życia. A co, jeżeli w przedszkolu lub szkole jedyny specjalista posiadający kwalifikacje do prowadzenia określonego rodzaju zajęć ma ukończone 60 lat?
Celem szkolenia jest usystematyzowanie wiedzy na temat programu profilaktyczno-wychowawczego.
W życiu nauczycieli, tak jak w każdym innym przypadku, zdarzają się niekiedy wyjątkowe i niedające się wcześniej przewidzieć sytuacje związane z brakiem możliwości pozostawienia własnego dziecka pod opieką innej osoby. Sprawdź, czy wyjątkowo istnieje możliwość na przyprowadzenia własnego dziecka do pracy czy raczej konieczne jest skorzystanie z dnia wolnego przeznaczonego na opiekę lub urlopu wypoczynkowego.
Nauczyciele to jedna z profesji najbardziej zagrożonych ryzykiem wypalenia zawodowego. Biurokracja, presja wynikające ze zmieniających się często przepisów prawnych, oczekiwania rodziców i niestety coraz częściej, bardzo trudne zespoły klasowe. Co robić, żeby praca, którą większość osób wykonuje z prawdziwej pasji nie stała się powodem złego samopoczucia czy problemów zdrowotnych?
Nauczyciele poznają sposoby identyfikowania i interpretowania ról grupowych w klasie. Uczą się na nie reagować, eliminować niepożądane zachowania uczniów i wspierać ich w pełnieniu ról pozytywnych.
Szkolenie kompleksowo wyjaśniające zasady tworzenia Indywidualnych Programów Edukacyjno-Terapeutycznych.
Od nowego roku nauczyciele nie będą już mogli korzystać z tzw. dni opieki w wymiarze godzinowym. Przeczytaj także o obniżeniu etatu w okresie prawa do urlopu wychowawczego.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.