Przystępując do opracowania sprawozdania z pracy w danym półroczu/roku szkolnym nauczyciel powinien zaplanować jego strukturę. Podsumowanie pracy pedagoga oraz psychologa powinno zawierać kilkanaście elementów. Sprawdź, jak przygotować ten dokument, aby zawrzeć w nim kluczowe informacje.
Sprawozdanie z pracy nauczyciela po każdym półroczu jest powszechną praktyką w większości szkół. I choć często samo hasło „analiza pracy” może powodować ciarki na plecach, to często spotykam się z podejściem, że sam proces pisania bywa przyjemny. Półroczna samoocena psychologa/pedagoga może unaocznić jego dokonania i sukcesy na rzecz dzieci i młodzieży. Sprawdź, jak samoocenę mogą przeprowadzić psycholog i pedagog szkolny.
Koniec pierwszej połowy roku szkolnego jest doskonałym momentem na podsumowania. Ważne jest jednak nie tylko rozliczenia z opanowanej wiedzy, ukształtowanych postaw i nabytych umiejętności. Nie mniej istotne jest sprawdzenie, jak dzieci czują się na zajęciach, jak odbierają proponowane metody pracy, co jest dla nich ważne, co przydatne, a co niepotrzebne. Wykorzystaj scenariusz lekcji na podsumowanie pierwszego półrocza dla uczniów klas II-III szkoły podstawowej.