homofobia w szkole

Praca z uczniami LGBT+. Jak zapewnić im bezpieczne warunki w szkole?

Praca z uczniami LGBT+. Jak zapewnić im bezpieczne warunki w szkole?

Szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale również przestrzeń budowania relacji, tożsamości i poczucia przynależności. Dla uczniów należących do społeczności LGBT+ (osób homoseksualnych, osób biseksualnych, transpłciowych i innych osób nieheteronormatywnych), obecność akceptującego i wspierającego środowiska jest niezwykle ważna dla ich dobrostanu psychicznego, bezpieczeństwa i równych szans edukacyjnych. Niestety, wielu z nich nadal spotyka się z dyskryminacją, wykluczeniem lub przemocą w szkole.

Badania prowadzone m.in. przez Kampanię Przeciw Homofobii oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wykazują, że uczniowie LGBT+ znacznie częściej doświadczają depresji, lęków, myśli samobójczych, czy absencji szkolnej [1] wynikającej z nieprzyjaznego klimatu. Wsparcie szkoły może temu przeciwdziałać – zwiększa poczucie bezpieczeństwa, obniża stres mniejszościowy i wspiera rozwój psychospołeczny młodego człowieka. Według informacji opublikowanych przez Fundację, 70% nastolatków LGBT+ w Polsce doświadcza przemocy homofobicznej i transfobicznej, 50% zmaga się z objawami depresji, a 70% ma myśli samobójcze [2].

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak rozmawiać z rodzicami uczniów LGBT+, gdy emocje biorą górę?
  • W jaki sposób wesprzeć rodzinę ucznia, nie naruszając przy tym jego granic ani neutralności światopoglądowej?
  • Co może zrobić wychowawca, gdy uczniowie reagują wykluczeniem na coming out kolegi lub koleżanki z klasy?
  • Jak rozmawiać z klasą o szacunku i różnorodności, nie ujawniając tożsamości konkretnego ucznia?
  • Na czym polega odpowiedzialna rola nauczyciela w towarzyszeniu uczniowi w jego rozwoju tożsamościowym?
  • Jakie zapisy i działania przeciwdziałające dyskryminacji warto wprowadzić do dokumentów szkolnych?
  • W jaki sposób nauczyciele mogą wspierać się nawzajem w budowaniu bardziej otwartej i równościowej szkoły?
Niebinarny uczeń w szkole – jak postępować, gdy uczeń nie utożsamia się z żadną płcią?

Niebinarny uczeń w szkole – jak postępować, gdy uczeń nie utożsamia się z żadną płcią?

Okres dojrzewania to czas, w którym pojawia się nieskończona ilość wątpliwości. Jaki jestem? Kim jestem? Czy na pewno czuję się komfortowo ze swoim ciałem? Jaka jest moja orientacja seksualna? To tylko maleńka próbka pytań, które powstają w głowach zwyczajnych nastolatków. Dla niektórych z nich okres dorastania to też moment, w którym wątpliwości zaczynają krążyć wokół pojęcia płci. Dla najmłodszych pokoleń określenie „niebinarny” na stałe zagościło w słowniku i nikogo nie dziwi. Kim są uczniowie, którzy się identyfikują z tym pojęciem? Jak ich wesprzeć?

Prawo uczniów transpłciowych do poszanowania dla ich tożsamości płciowej

Prawo uczniów transpłciowych do poszanowania dla ich tożsamości płciowej

  Jak poruszać temat transpłciowości w szkole? Wsparcie uczniów transpłciowych

Jak poruszać temat transpłciowości w szkole? Wsparcie uczniów transpłciowych

Społeczna świadomość – w tym wiedza naszych uczennic i uczniów – dotycząca społeczności LGBTQIA lub też LGBT+ jest coraz lepsza i szersza, ale w przypadku wielu osób nadal niepełna i niedoskonała. Wciąż też na tym polu funkcjonuje wiele mitów, stereotypów czy uproszczeń, które mogą przyczyniać się do utrwalania uprzedzeń, a nawet do gorszego traktowania osób LGBT+. Szczególnie wiele tych mitów lub po prostu niedostatku wiedzy dotyczy kwestii związanych z transseksualnością czy szerzej – z transpłciowością. Jak poruszać ten temat, by osiągać najlepsze skutki edukacyjne i wychowawcze?

Sprawdź inne serwisy