Coraz częściej spożycie alkoholu zdarza się w szkole czy na wycieczce szkolnej. Jakie zagrożenia to za sobą niesie? Co dzieje się w tak młodym organizmie podczas upojenia? Jak rozpoznać upojenie i co robić aby zapewnić dziecku odpowiednią opiekę? Na te oraz inne pytania odpowiada lekarz.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Proponowany warsztat z zakresu profilaktyki uzależnień opiera się w dużym stopniu na dyskusji, która ma na celu ożywić w młodzieży chęć wyrażania własnych potrzeb, stawiania granic, które są tak potrzebne, gdy pojawia się alkohol.
Wydawać by się mogło, że pierwsze przygody z alkoholem to domena licealistów –prawie – dorosłych, eksperymentujących na ,,osiemnastkach”. Niestety wyniki badań Fundacji Centrum Badania Opinii Społecznej wskazują na zdecydowanie młodszą grupę – 13 lat i 2 miesiące to wiek przeciętnej inicjacji alkoholowej. Pierwszy rausz ma więc za sobą już większość trzynastolatków. Dlaczego młodzież tak wcześnie sięga po alkohol i jak nauczyciel powinien rozmawiać z uczniami na ten temat?
Spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu w ciąży może prowadzić do nieodwracalnych skutków w postaci zaburzeń i zaburzeń w rozwoju dziecka, które trwale wpłyną na jego funkcjonowanie przez całe życie. Dowiedz się, czym jest FAS i z jakimi problemami mierzą się dotknięci nim uczniowie.
Spożywanie alkoholu przez niepełnoletnich uczniów stanowi jeden z najpoważniejszych problemów, z którymi mierzą się wychowawcy. Dzieci i młodzież sięgają po alkohol nie tylko po zajęciach – coraz częściej zdarza się, że robią to podczas wycieczek, dyskotek, a nawet – w czasie przerw między lekcjami. Co musi zrobić wychowawca po stwierdzeniu, że jego podopieczny spożywał zakazany trunek?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.