Brak wykazu zawodów czy stanowisk pracy, które wymagają obowiązkowych badań sanitarno-epidemiologicznych wywołuje wątpliwości – którzy nauczyciele powinni się im poddać. Od września 2022 r. w przedszkolach i szkołach zatrudnia się pedagogów specjalnych, czyli nauczycieli na zupełnie nowym stanowisku. Czy pedagog specjalny również musi wykonać badania sanitarno-epidemiologiczne?
Od 1 września 2022 r. w szkołach i przedszkolach zatrudnia się nowych specjalistów – pedagogów specjalnych. Nauczyciele ci realizują m.in. zadania związane z udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz realizacją kształcenia specjalnego. W związku z tym pojawiło się pytanie – czy rodzice powinni udzielić zgody na współpracę ucznia z pedagogiem specjalnym?
Wspieranie ucznia w czasie zajęć edukacyjnych co do zasady należy do tzw. nauczyciela wspomagającego. W związku z tym, że od 1 września 2022 r. istnieje również nowe stanowisko specjalistyczne – pedagog specjalny, pojawia się pytanie, czy może on w ramach pensum wspomagać ucznia na lekcji.
W wielu szkołach zadania pedagoga specjalnego są realizowane przez innych specjalistów – psychologa lub pedagoga szkolnego. W takich przypadkach pojawia się pytanie, czy specjalista może prowadzić wspólny dziennik, np. psychologa i pedagoga specjalnego? Sprawdź, czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne.
Ze względu na to, że stanowisko pedagoga jest stanowiskiem zupełnie nowym stanowiskiem, pojawia się wokół niego wiele pytań. Jedne z najczęściej zadawanych dotyczą tego, ile trwa godzina pracy oraz ile trwa godzina zajęć prowadzonych przez pedagoga specjalnego. Sprawdź, co na to przepisy.