W dniu 9 listopada2023 r. ogłoszono nowy tekst jednolity rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Oznacza to, że teraz powołując się na to rozporządzenie, należy uwzględnić już nowy tekst jednolity.
Podstawowa różnica między zajęciami z doradztwa zawodowego a zajęciami z wychowania do życia w rodzinie polega na tym, że pierwsze są obowiązkowe, zaś w drugich uczeń bierze udział dobrowolnie. Tylko jedne z tych zajęć mogą być natomiast uwzględnione na świadectwie szkolnym. Sprawdź, co wpisać na świadectwie szkolnym wydawanym od czerwca 2023 r.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przepisy ustawy Karta Nauczyciela nie wskazują odrębnie, ile wynosi obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczyciela wychowania do życia w rodzinie. Nie oznacza to jednak, że pensum to określa organ prowadzący. Zajęcia WDŻ należy bowiem traktować jak obowiązkowe zajęcia edukacyjne w szkole, co oznacza, że pensum jest określone w tabeli zamieszczonej w art. 42 ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Sprawdź, ile wynosi pensum nauczyciela wychowania do życia w rodzinie.
Udział w zajęciach wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ) jest dobrowolny. Nie oznacza to jednak, że nie należy w żaden sposób dokumentować ich realizacji. Sprawdź, czy WDŻ powinno być uwzględnione w dzienniku lekcyjnym klasy, to przedmiot przedmiot obowiązkowy?
Średni wiek inicjacji w Polsce wynosi 19 lat dla dziewcząt i 18 lat dla chłopców. Wiek inicjacji jest związany z poziomem wykształcenia i kłopotami szkolnymi – im wykształcenie jest wyższe, tym później występuje inicjacja. W Polsce wśród młodzieży 15-letniej pierwszy stosunek odbyło już 30% chłopców i 13% dziewcząt. Oznacza to, że do pierwszych kontaktów seksualnych dochodzi u uczniów szkół ponadpodstawowych. Co powinien wiedzieć wychowawca planujący przeprowadzenie zajęć na temat jednej z najważniejszych decyzji w życiu nastolatka?
Wykorzystaj scenariusz zajęć:
Udział w zajęciach z wychowania do życia w rodzinie nie jest obowiązkowy. Może zdarzyć się, że cała klasa złoży rezygnację – wówczas dla tych uczniów nie organizuje się WDŻ. A co, jeżeli z zajęć nie zrezygnuje tylko jeden uczeń? Czy w takim przypadku trzeba zorganizować zajęcia dla jednej osoby? W artykule wyjaśniamy, czy w świetle rozporządzenia dyrektor musi organizować i realizować zajęcia dla jednego ucznia.
Przeczytaj również:
Pobierz:
Nauczycielowi wspomagającemu można w arkuszu organizacji szkoły przydzielić prowadzenie zajęć wychowania do życia w rodzinie dla starszych klas. Oczywiście, warunkiem jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji. Sprawdź, jak w takim przypadku ustalić wymiar pensum, jeżeli na stanowisku nauczyciela wspomagającego wynosi ono 20/20.
Wykorzystaj:
Uczeń niepełnoletni nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli jego rodzice (prawni opiekunowie) zgłoszą dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia w zajęciach. Pobierz wzór rezygnacji z WDŻ.
W niektórych szkołach zainteresowanie nieobowiązkowymi zajęciami z wychowania do życia w rodzinie jest na tyle małe, że dyrektorzy decydują się na łączenie oddziałów. Sprawdź, czy takie rozwiązanie jest prawidłowe.
Od września wchodzi kilka zmian dotyczących zajęć Wychowania do życia w rodzinie. Są one podyktowane zmianami w podstawie programowej oraz nowym systemem szkolnym.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.