Obowiązek zatrudnienia pedagoga specjalnego dotyczy każdej szkoły ogólnodostępnej, w której uczy się ponad 50 uczniów. To oznacza, że pedagoga specjalnego trzeba zatrudniać również w szkołach ponadpodstawowych. Dyrektorzy oraz nauczyciele mają jednak wątpliwości – jakie kwalifikacje powinien mieć pedagog specjalny w szkole średniej? Czy konieczne jest ukończenie jednolitych studiów magisterskich na kierunku pedagogika specjalna? Czy nowe rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli zmieniło wymagania?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Od 3 października 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Nowe rozporządzenie wchodzi bowiem w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Ogłoszenie w Dzienniku Ustaw miało miejsce 2 października 2023 r. Potrzeba wydania nowego aktu prawnego wynikała z konieczności dostosowania przepisów do nowego standardu kształcenia nauczycieli. Co jednak ważne – nowe wymagania nie oznaczają utraty kwalifikacji obecnych nauczycieli. Sprawdź szczegóły i poznaj kwalifikacje wymagane od specjalistów od 3 października 2023 r. W artykule omówiono kwalifikacje wymagane od: psychologa, pedagoga, pedagoga specjalnego, terapeuty pedagogicznego, logopedy i doradcy zawodowego.
Pedagog specjalny może w ramach pensum prowadzić zajęcia rewalidacyjne. Żadne przepisy nie wskazują, ile godzin takich zajęć można mu przydzielić, jednocześnie jednak – nie mogą one wyczerpywać wszystkich godzin pensum. Czym kierować się ustalając liczbę godzin zajęć rewalidacyjnych będzie prowadził pedagog specjalny w ramach obowiązkowego wymiaru godzin zajęć?
Pobierz infografikę, która zawiera podstawowe informacje na temat dokumentów prowadzonych przez pedagoga specjalnego.
Zatrudnienie pedagoga specjalnego jest obowiązkowe, jeżeli do szkoły uczęszcza co najmniej 50 uczniów. Zdarza się jednak, że żaden z nich nie posiada orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Wówczas pojawia się pytanie – co robi pedagog w szkole, w której nie ma uczniów z orzeczeniem? A może w takim przypadku można nie zatrudniać pedagoga specjalnego, jeżeli w szkole istnieje etat pedagoga szkolnego?
Obejrzyj certyfikowane videoszkolenie:
Do zadań pedagoga specjalnego w przedszkolu i szkole należy m.in. współpraca z nauczycielami, wychowawcami grup wychowawczych lub innymi specjalistami, rodzicami oraz uczniami w rekomendowaniu dyrektorowi do realizacji działań w zakresie
Pedagog specjalny może występować do dyrektora z propozycjami ulepszeń czy nowych rozwiązań. Przepisy nie wskazują, jak często i w jakiej formie należy przedstawiać ww. rekomendacje. Pobierz przykładowe zestawienie rekomendacji pedagoga specjalnego.
Brak wykazu zawodów czy stanowisk pracy, które wymagają obowiązkowych badań sanitarno-epidemiologicznych wywołuje wątpliwości – którzy nauczyciele powinni się im poddać. Od września 2022 r. w przedszkolach i szkołach zatrudnia się pedagogów specjalnych, czyli nauczycieli na zupełnie nowym stanowisku. Czy pedagog specjalny również musi wykonać badania sanitarno-epidemiologiczne?
Pedagog specjalny – zadania i obowiązki
Od 1 września 2022 r. w szkołach i przedszkolach zatrudnia się nowych specjalistów – pedagogów specjalnych. Nauczyciele ci realizują m.in. zadania związane z udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz realizacją kształcenia specjalnego. W związku z tym pojawiło się pytanie – czy rodzice powinni udzielić zgody na współpracę ucznia z pedagogiem specjalnym?
Wspieranie ucznia w czasie zajęć edukacyjnych co do zasady należy do tzw. nauczyciela wspomagającego. W związku z tym, że od 1 września 2022 r. istnieje również nowe stanowisko specjalistyczne – pedagog specjalny, pojawia się pytanie, czy może on w ramach pensum wspomagać ucznia na lekcji.
Posiadanie kwalifikacji w zakresie pedagogiki specjalnej jest niezbędne do zajmowania stanowiska pedagoga specjalnego lub nauczyciela wspomagającego, a także do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z dziećmi. Zdarza się, że dyrektor nie ma pewności, czy ukończone studia to studia w zakresie pedagogiki specjalnej. Jednym z kierunków budzących wątpliwości jest psychoprofilaktyka. Wyjaśniamy – ukończenie studiów w zakresie psychoprofilaktyki nie daje kwalifikacji do zajmowania stanowiska, na którym wymagane jest przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej.
W wielu szkołach zadania pedagoga specjalnego są realizowane przez innych specjalistów – psychologa lub pedagoga szkolnego. W takich przypadkach pojawia się pytanie, czy specjalista może prowadzić wspólny dziennik, np. psychologa i pedagoga specjalnego? Sprawdź, czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne.
Ze względu na to, że stanowisko pedagoga jest stanowiskiem zupełnie nowym stanowiskiem, pojawia się wokół niego wiele pytań. Jedne z najczęściej zadawanych dotyczą tego, ile trwa godzina pracy oraz ile trwa godzina zajęć prowadzonych przez pedagoga specjalnego. Sprawdź, co na to przepisy.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.