Szczegółowe kryteria oceny pracy nauczyciela znalazły się w rozporządzeniu MEN z 29 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli, zakresu informacji zawartych w karcie oceny pracy, składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego oraz trybu postępowania odwoławczego. Sprawdzamy, co zmieniły przepisy.
Od 3 stycznia 2019 r. obowiązuje nowelizacja rozporządzenia MEN dotyczącego oceniania nauczycieli. Główna zmiana to oczywiście likwidacja regulaminów oceny pracy nauczycieli. Natomiast zapowiadana zmiana dotycząca algorytmu liczenia stopnia realizacji poszczególnych kryteriów nie została wprowadzona.
Nowy system oceniania nauczycieli polega na ocenianiu poziomu spełnienia poszczególnych kryteriów oceny pracy ujętych w rozporządzeniu dla poszczególnych stopni awansu zawodowego. Zobacz, jak wyglądają kryteria oceny pracy nauczycieli!
Nie będzie określonych szczegółowych wskaźników oceny pracy nauczycieli, a ocena będzie wystawiana na podstawie stopnia realizacji poszczególnych kryteriów określonych w rozporządzeniu. Zmiany te mają wejść w życie już od 1 stycznia 2019 r.
Zawiadomienie musi być dokonane w formie pisemnej. Dokument powinien być wręczony nauczycielowi w szkole, a jego odpis zawierający adnotację potwierdzającą odbiór dokumentu, datę odbioru i podpis nauczyciela należy złożyć do akt osobowych.
Dyrektor musi zapoznać nauczyciela z projektem oceny pracy i wysłuchać jego uwag i zastrzeżeń. Należy też wyznaczyć mu 5 dni roboczych na zgłoszenie uwag i zastrzeżeń – w formie pisemnej (§ 8 ust. 2 rozporządzenia MEN z 29 maja 2018 r.).
Ukazał się projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli. Sprawdź, co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Rzecznik Praw Obywatelskich negatywnie ocenia rozwiązanie, w którym w regulaminach tworzonych na poziomie danej placówki i tylko dla niej były uregulowane wskaźniki oceny pracy nauczycieli, które określają poziom spełniania poszczególnych kryteriów oceny ich pracy.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.