obserwacja zajęć

Obserwacja zajęć w okresie przygotowania do zawodu – przebieg

Obserwacja zajęć w okresie przygotowania do zawodu – przebieg

Nauczyciel początkujący w okresie odbywania przygotowania do wykonywania zawodu ma obowiązek przeprowadzenia co najmniej dwóch lekcji obserwowanych. Pierwszą przeprowadza w drugim roku, a kolejną – w ostatnim roku odbywania przygotowania do zwodu nauczyciela. Pierwsza lekcja pokazowa ma mniej formalny charakter, ma pomóc nauczycielowi przygotować się do spotkania z drugą komisją. Kolejna obserwacja ma bowiem duży wpływ na dalsze losy awansu zawodowego nauczyciela. Od uzyskanej opinii zależy bowiem to, czy nauczyciel początkujący będzie mógł złożyć wniosek o wszczęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego.

Pierwsza obserwacja lekcji musi być przeprowadzona przed dokonaniem oceny pracy w drugim roku przygotowania do zawodu nauczyciela. Tę lekcję lub te lekcje w obecności:
  • dyrektora
  • mentora,
  • doradcy metodycznego, nauczyciela-konsultanta, albo przedstawiciela organu sprawującego nadzór pedagogiczny (albo nauczyciela dyplomowanego, który naucza tego samego przedmiotu lub prowadzi ten sam rodzaj zajęć, zatrudnionego w tej samej lub innej szkole) – to, kim dokładnie będzie ta osoba, wskazuje dyrektor szkoły.
– art. 9fa ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 9fa ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, obserwacja ta musi obejmować co najmniej jedną godzinę. Ostatecznie wymiar obserwowanych zajęć ustala dyrektor, mając na względzie potrzeby nauczyciela w zakresie doskonalenia umiejętności praktycznych. Pierwsza obserwacja zajęć ma uproszczony charakter. Składa się z:
  • obserwacji prowadzonych lekcji,
  • omówienia obserwowanej lekcji przez osoby obecne przez obserwacji z nauczycielem.
Obserwacja ta nie kończy się wydaniem opinii, przepisy nie przewidują także obowiązku sporządzenia protokołu czy innego dokumentu potwierdzającego jej przebieg. Nie oznacza to jednak, że nie ma ona żadnego znaczenia. Po pierwsze, dyrektor może uznać, że potrzebne jest przeprowadzenie jej jeszcze raz. Po drugie natomiast – wnioski z obserwacji mogą być wzięte pod uwagę w ocenie pracy nauczyciela.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak krok po kroku przebiega obserwacja zajęć w okresie przygotowania do zawodu nauczyciela?
  • Jakie dokumenty sporządza komisja obserwująca pierwszą lekcję, a jakie komisja obserwująca drugie zajęcia otwarte?
  • Ile razy można powtarzać lekcję otwartą?
  • Jakie są konsekwencje otrzymania negatywnej opinii o przeprowadzonych zajęciach otwartych?
Sprawdź inne serwisy