28 marca 2022 r. Minister Edukacji i Nauki dokonał zmiany w kierunkach realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022. Sprawdź, na czym polegają wprowadzone zmiany.
Dziś na całym świecie obchodzony jest bardzo ważny dzień – Dzień Świadomości Autyzmu. Skorzystaj z materiałów dotyczących uczniów w spektrum i sprawdź, czym jeszcze zajmowaliśmy się w minionym tygodniu.
Czy nauczyciele dostaną podwyżki? Prawdopodobnie tak – przewidywany termin to maj bieżącego roku. Jednak czy ich wysokość spełni oczekiwania jednej z najliczniejszych grup zawodowych w Polsce? Sprawdź.
W Dzienniku ustaw opublikowano już nowe rozporządzenie MEiN dotyczące włączania uchodźców z polskiego systemu oświaty. Sprawdź, jakie rozwiązania wprowadzają przepisy wydane w celu zapewnienia wsparcia osobom przybywającym do Polski z Ukrainy z związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Do szkół i przedszkoli zapisywane są kolejne dzieci i młodzież z Ukrainy. Dlatego kontynuujemy udostępnianie materiałów dla uczniów niemówiących po polsku. To jednak nie wszystko – sprawdź, o czym pisaliśmy w minionym tygodniu.
Nie mamy już wątpliwości, że polski system oświaty musi otworzyć się na dzieci i młodzież przybywające z Ukrainy. Sprawdź, jakie rozwiązania przewidział resort edukacji i nauki. Przeczytaj porady i pobierz karty pracy.
W środę 9 marca 2022 r. Sejm uchwalił tzw. specustawę ukraińską. W ustawie znalazły się ważne zapisy dotyczące organizacji kształcenia dla uczniów przybywających z Ukrainy.
Opublikowano projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W projekcie znajdują się m.in.: zmiany dotyczące pracy nauczycieli, zatrudniania w szkołach osób nieposiadających obywatelstwa polskiego, przyznawania świadczeń socjalnych dla uczniów z Ukrainy. Sprawdź, jakie rozwiązania dotyczące kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi są planowane. Czy zrealizowane będą zapowiedzi płynące od kilku dni z Ministerstwa Edukacji i Nauki?
Dobiegający końca tydzień przyniósł niepokój, lęk i strach. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, czego spodziewać się w najbliższych dniach. Pewne jest natomiast to, że dzisiaj uczniowie bardziej niż kiedykolwiek potrzebują wsparcia dorosłych.
Za nami emocjonujący tydzień. Skrócenie zdalnego nauczania, obietnica dodatkowych środków na pomoc psychologiczno-pedagogiczną i przekazanie Lex Czarnek do podpisu Prezydenta. O tym wszystkim informowaliśmy na bieżąco. O czym jeszcze pisaliśmy?
Posłowie chcą, aby projekt nowelizacji prawa oświatowe znany jako Lex Czarnek wszedł w życie. W czasie głosowania przeprowadzonego 9 lutego 2022 r. Sejm głosował za odrzuceniem sprzeciwu Senatu.
MEiN poinformował o dodatkowych środkach finansowych na organizację zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym. Pierwsze zajęcia z dodatkowej puli mają być prowadzone już od 1 marca 2022 r.
MEiN na tę chwilę wycofało się z zapowiadanej rewolucji w Karcie Nauczyciela. Planowane zmiany w pensum, wynagrodzeniu, awansie zawodowym czy ocenie pracy będą musiały poczekać. Podczas konferencji prasowej Marzena Machałek potwierdziła, że prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela zostały zawieszone. Oznacza to, że od nowego roku szkolnego nie zmienią się zasady awansu oraz pensum. Sprawdź, jakie propozycje dotyczące wynagrodzeń przygotował rząd:
Rozpoczęło się zdalne nauczanie dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych i wszystkich uczniów w klasach ponadpodstawowych. O ile wydaje się, że większość nauczyciel, uczniów i rodziców spodziewało się wprowadzenia takiego rozwiązania, o tyle zaskoczeniem okazało się wyłączenie z nauki zdalnej czwartoklasistów. Sprawdź, czym jeszcze zajmowaliśmy się w minionym tygodniu.
W minionym tygodniu na portalu ePedagogika.pl zamieściliśmy obszerne wyjaśnienia dotyczące proponowanej nowelizacji Lex Czarnek. To jednak nie wszystko. Sprawdź, czym jeszcze zajmowaliśmy się w styczniu.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.