Nauczyciel prowadzący zajęcia indywidualne lub grupowe z dziećmi objętymi pomocą psychologiczno-pedagogiczną lub kształceniem specjalnym, musi dokumentować tę pracę w dziennikach innych zajęć. Należy pamiętać, że taki dziennik zakłada się dla każdego ucznia lub grupy. W artykule wyjaśniamy, dlaczego pracę w dzienniku innych zajęć dokumentuje się indywidualnie dla każdego ucznia lub grupy.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Każdy nauczyciel ma obowiązek prowadzenia dokumentacji dotyczącej pracy z uczniami. Obowiązek dotyczy również pedagoga specjalnego. Co jednak ważne – przepisy nie nakładają w tym zakresie nowych, nieznanych i niestosowanych dotąd rozwiązań. Sprawdź, co powinna zawierać dokumentacja pedagoga specjalnego. Sprawdź, czy należy założyć tzw. teczkę pedagoga specjalnego.
Zgodnie z przepisami w przypadku organizowania w szkole pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz kształcenia specjalnego, konieczne jest zakładanie dzienników innych zajęć. Czy zawsze muszą być to dwa odrębne dzienniki? Czy możliwe jest dokumentowanie zajęć rewalidacyjnych i specjalistycznych tego samego ucznia w jednym dzienniku innych zajęć? Sprawdź, czy zajęcia dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego muszą być dokumentowane odrębnie dla rewalidacji i zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Pobierz praktyczny wykaz dokumentów, które należy gromadzić w indywidualnej teczce ucznia objętego kształceniem specjalnym lub pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Wykaz podzielono na obszary działań kierowanych do dziecka i jego rodziców.
Przeczytaj również:
Nauczyciele prowadzący zajęcia rewalidacyjne z uczniem mogą zmieniać się w trakcie roku szkolnego. Choć takie zmiany nie są zalecane, często są konieczne. Pojawia się pytanie – czy nowy nauczyciel powinien kontynuować poprzednio prowadzony dziennik innych zajęć? Czy raczej tzw. dziennik zajęć rewalidacyjnych po zmianie nauczyciela powinien być prowadzony od nowa, przez nowego specjalistę?
Kształcenie uczniów z niepełnosprawnością intelektualną odbywa się na podstawie odrębnej podstawy programowej. Jeżeli taki uczeń uczęszcza do szkoły ogólnodostępnej, to pojawia się problem dotyczący prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania. Uczeń może przecież uczęszczać na część zajęć z całą klasą, ale nie realizuje w tym czasie takich samych treści. Gdzie wówczas zapisać temat jego zajęć? Sprawdź, jak prowadzić dziennik dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.
Przeczytaj również artykuł:
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.