Przepisy dotyczące dokumentowania pracy specjalistów zatrudnionych w szkołach i przedszkolach zostały sformułowane w bardzo ogólny sposób. Z jednej strony ułatwia to pracę, ponieważ nauczyciele mogą tworzyć dokumentację dostosowaną do preferowanego modelu pracy. Z drugiej jednak pojawia się ryzyko niedopełnienia obowiązków, a przez to stwierdzenia nieprawidłowości podczas kontroli. W artykule omówione zostały regulacje dotyczące prowadzenia dzienników zajęć oraz indywidualnej teczki uczniów. Przekonaj się jak powinna wyglądać prawidłowo prowadzona dokumentacja nauczyciela specjalisty.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Każdy nauczyciel, niezależnie od zajmowanego stanowiska, ma obowiązek prowadzenia dokumentacji zadań realizowanych w ramach pensum. Do zajęć tych należą także zajęcia rewalidacyjne, które należy dokumentować zgodnie z przepisami prawa oświatowego. Sprawdź, co powinna zawierać dokumentacja nauczyciela prowadzącego zajęcia rewalidacyjne z uczniem.
W bursie prowadzi się dokumentację wskazaną w przepisach dotyczących sposobu prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej. W związku z tym, bursa powinna dokumentować także wszystkie podejmowane działania na rzecz uczniów z niepełnosprawnością zgodnie z zakresem wsparcia określonym w IPET.
Dyrektor szkoły zorganizuje nauczanie indywidualne, pod warunkiem dostarczenia przez rodziców odpowiednich dokumentów. Sam przebieg nauczania indywidualnego dokumentują natomiast nauczyciele prowadzący zajęcia z uczniem. Sprawdź, jakie dokumenty powinny być przygotowane w związku z organizacją nauczania indywidualnego.
Z artykułu dowiesz się między innymi:
Wspomaganie ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego przez dodatkowo zatrudnionego nauczyciela w trakcie bieżącej pracy z uczniem, a także zakres tego wsparcia powinny być określone w IPET. Sprawdź, czy nauczyciel ten ma obowiązek dokumentowania w odrębnym dzienniku przebiegu realizacji wspomagania z uwzględnieniem jego zakresu i form.
Pobierz praktyczny wykaz dokumentów, które należy gromadzić w indywidualnej teczce ucznia objętego kształceniem specjalnym lub pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Wykaz podzielono na obszary działań kierowanych do dziecka i jego rodziców.
Przeczytaj również:
Przepisy nie przewidują obowiązku prowadzenia dziennika przez tzw. nauczyciela wspomagającego, uczestniczącego w zajęciach wychowania przedszkolnego. Nie oznacza to jednak, że nauczyciel ten nie potwierdza udziału w zajęciach. Sprawdź, w jaki sposób powinien to robić, a także – jakie rozwiązana wydają się nie mieć uzasadnienia.
Z artykułu dowiesz się:
Czy dyrektor może zobowiązać nauczyciela współorganizującego kształcenie uczniów niepełnosprawnych do prowadzenia dodatkowej dokumentacji
Prowadząc dokumentację związaną z realizację zindywidualizowanej ścieżki, należy stosować zasady ogólne dotyczące dokumentacji przebiegu nauczania. W tym zakresie nie przewidziano bowiem żadnych specyficznych rozwiązań. Nie należy jednak zapominać o konieczności powiadomienia rodziców ucznia o wyborze takiej ścieżki.
Zdarza się, że nauczyciel, najczęściej wychowawca klasy, planuje zabranie do domu dziennika klasowego w celu uzupełnienia dokumentacji. Sprawdź, czy ma do tego prawo. Jakie konsekwencje może ponieść za wyniesienie dziennika poza teren szkoły?
Przepisy nie określają wzorów czy szablonów dokumentów podsumowujących rok szkolny z zakresu zajęć wczesnego wspomagania oraz kształcenia specjalnego, wskazując jedynie na ich zawartość oraz działania, które powinny być podjęte w związku z podsumowaniem efektywności udzielanego dzieciom wsparcia. Sprawdzamy szczegóły.
Rodzice uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego często proszą o wgląd do dzienników zajęć dodatkowych oraz kopie dokumentacji nauczania. Czy szkoła ma obowiązek udostępnić rodzicowi dokumentację i przekazać jej kopie?
Obowiązki terapeuty pedagogicznego i zakres dokumentacji wynikają z przepisów, ale mogą również być wynikiem ustaleń podjętych w szkole w zakresie szczegółowych rozwiązań, które nie są jednoznacznie określone w przepisach. Sprawdzamy również, jakie dokumenty musi prowadzić terapeuta pedagogiczny w świetle najnowszych przepisów.
Z uwagi na odrębną ścieżkę kształcenia dla uczniów z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym zakłada się dodatkowy dziennik, w którym dokumentowane są zajęcia edukacyjne i tematy poszczególnych zajęć. Sprawdzamy, jak prawidłowo dokumentować nauczanie ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym w ramach edukacji włączającej.
Często pojawiającym się pytaniem związanym z prowadzeniem dokumentacji uczniów, jest to, czy rodzice mogą mieć do niej wgląd, np. do dzienników zajęć rewalidacyjnych czy dzienników pedagoga szkolnego. Sprawdzamy, czy jest podstawa prawna udostępniania takich dokumentów.
Dowiedz się, czy należy prowadzić osobny dziennik dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym i kto powinien dokonywać w nim zapisów.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.