Scenariusz zajęć rewalidacyjnych indywidualnych Rozpoczynanie i prowadzenie rozmowy skierowany jest do uczniów w wieku 10-15 lat z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, którzy mają trudności z nawiązywaniem, podtrzymywaniem i kończeniem rozmów. Zajęcia wspierają naukę umiejętności komunikacyjnych, które często są trudne do opanowania dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dzięki odpowiednio dobranym metodom pracy oraz indywidualnemu podejściu, nauczyciel jest w stanie dostosować przebieg zajęć do specyficznych potrzeb i możliwości każdego ucznia.
Grupa docelowa | uczniowie w wieku 10-15 lat, w tym uczniowie z zaburzeniami ze spektrum autyzmu |
Cel główny | kształtowanie umiejętności rozpoczynania i prowadzenia rozmowy. |
Cele szczegółowe |
|
Metody |
|
Potrzebne materiały |
|
Czas trwania zajęć | 60 minut |
Liczba uczestników | 1 |
Do przeprowadzenia zajęć wykorzystaj:
Ćwiczenie przeznaczone dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, w tym dla tych uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Uczniowie ci często przejawiają problemy w zakresie funkcjonalności swoich wypowiedzi. Niektóre dzieci będą zmagały się z deficytami w zakresie komunikacji i tym samym nie będą naturalnie wchodzić w interakcje, nawiązywać kontaktu. U innych uczniów można zaobserwować odmienny problem, kiedy komunikacja jest bardzo intensywna, jednostronna i nadmiarowa. W obu przypadkach porozumiewanie się jest nieefektywne i nie sprzyja rozwojowi kontaktów społecznych. Nauka schematów rozmowy pozwala ćwiczyć adekwatne zachowania uczniów w różnych sytuacjach.
Twórz własne karty pracy i w kreatywny sposób rozwijaj umiejętności swoich uczniów! Za pomocą kreatora kart pracy z łatwością przygotujesz ciekawe materiały ćwiczeniowe odpowiednie dla Twoich uczniów. PRZETESTUJ!
Obchodzony 15 grudnia Dzień Herbaty może być inspiracją do przeprowadzenia z uczniami zajęć dotyczących emocji oraz nawiązywania kontaktów społecznych. Zachęcamy do wykorzystania kart pracy, których tematyka dotyczy picia herbaty, jednak cele ćwiczeń ukierunkowane są na rozwój emocjonalno-społeczny uczniów. Wśród zadań znalazło się m.in. rozpoznawanie emocji osób przedstawionych na obrazkach oraz ocena zachowania bohaterów scenek rozgrywających się „przy herbacie”. Dla młodszych dzieci przygotowaliśmy natomiast zestaw kart zawierających ćwiczenia grafomotoryczne.
Twórz własne karty pracy i w kreatywny sposób rozwijaj umiejętności swoich uczniów! Za pomocą kreatora kart pracy z łatwością przygotujesz ciekawe materiały ćwiczeniowe odpowiednie dla Twoich uczniów. PRZETESTUJ
Zestaw kart pracy na zajęcia rewalidacyjne został skonstruowany z myślą o uczniach ze spektrum autyzmu, aby pomóc im w rozumieniu i różnicowaniu rodzajów relacji międzyludzkich. Zadania zawarte w materiałach koncentrują się na identyfikowaniu i rozróżnianiu znajomości, koleżeństwa oraz przyjaźni poprzez analizę sytuacji, dialogów i reakcji. Zadania są jasne i strukturalne, co jest szczególnie pomocne dla uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, którzy często lepiej reagują na dobrze zorganizowane i przewidywalne aktywności edukacyjne.
Ćwiczenie dla uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz uczniów szkoły ponadpodstawowej w spektrum autyzmu. Zadanie polega na zapoznaniu ucznia z tekstem oraz rozmowie na temat postaw bohaterów.
Twórz własne karty pracy i w kreatywny sposób rozwijaj umiejętności swoich uczniów! Za pomocą kreatora kart pracy z łatwością przygotujesz ciekawe materiały ćwiczeniowe odpowiednie dla Twoich uczniów. PRZETESTUJ!