W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia MEN w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Nowelizacja wprowadza zmiany w treści arkuszy organizacyjnych, jednak uspokajamy – zatwierdzonych już arkuszy nie trzeba zmieniać. Sprawdź, jak nowelizacja zmienia arkusz organizacji szkoły i przedszkola.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Ministerstwo Edukacji i nauki przypomina, że dzieci i uczniowie z rodzin poszkodowanych w wyniku wystąpienia negatywnych zjawisk atmosferycznych mogą korzystać z dodatkowego wsparcia. Wśród oferowanych form wsparcia wymieniono: zasiłek losowy, wyjazd terapeutyczno-edukacyjny, zajęcia opiekuńcze i zajęcia terapeutyczno-edukacyjne.
W ubiegłym tygodniu Prezydent podpisał ustawę o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Oznacza to, że uczniowie klas IV otrzymają bezpłatnie laptopy, a nauczyciele – dofinansowanie w wysokości 2500 na zakup sprzętu.
Zapraszam do przeglądu nowości z ostatniego tygodnia.
Do 31 lipca 2023 r. trwa rekrutacja do programu Youngster – programu wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich poprzez naukę języka angielskiego. W ramach programu realizowane są dodatkowe zajęcia językowe, które są uzupełnieniem i rozwinięciem programu nauczania.
W dniu 18 lipca będziemy obchodzić Światowy Dzień Słuchania. Ustanowienie tego dnia miało na celu zwrócenie uwagi na to, jak ogromny wpływ na dobrostan człowieka ma możliwość bycia wysłuchanym. To dobra okazja do refleksji nad tym, jak porozumieć się z dzieckiem i nastolatkiem. Poznaj materiały przygotowane przez naszych ekspertów.
W dniu 7 lipca 2023 r. ogłoszono tekst jednolity ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu przestępstwom na tle seksualnym. Oznacza to, że przy weryfikowaniu kandydatów do pracy związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich należy powoływać si´ na nowy tekst jednolity.
Instytut Badań Edukacyjnych jako instytucja wdrażająca, rozpoczął realizację projektu „Accessible School for All” (ASA) – „Szkoła dostępna dla wszystkich” (SDW). Inicjatywa jest prowadzona we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki i UNICEF oraz uczelniami i organizacjami pozarządowymi. Głównym celem inicjatywy jest podniesienie kompetencji nauczycieli specjalistów w zakresie udzielania adekwatnego do potrzeb wsparcia dla wszystkich grup odbiorców (dzieci, uczniów, rodziców, nauczycieli). Sprawdź, jak i w jakim terminie zgłosić szkołę do udziału w projekcie.
Od dłuższego czasu w debacie publicznej toczy się dyskusja dotycząca ustalania oceny zachowania. Wiele środowisk podnosi, że ocena wyrażana w skali określanej w przepisach powinna być zastąpiona oceną opisową. W sprawie tej wystosowano interpelację do MEiN z zapytaniem czy planowana jest zmiana przepisów i wprowadzenie obowiązkowych ocen opisowych zachowania uczniów w całym systemie edukacji szkolnej. Poznaj odpowiedź MEiN.
Wejście w życie nowego rozporządzenia MEiN z 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków wywołało dużo zamieszania. Było to szczególnie kłopotliwe, ponieważ projekt rozporządzenia został podpisany na kilka dni przed wydaniem świadectw szkolnych. To jednak nie koniec problemów. Po rozdaniu świadectw, problematyczne okazują się przygotowania do wydania uczniom legitymacji szkolnych. Przypominamy – jeszcze do 12 lipca 2024 r. można wydawać papierowe legitymacje szkolne.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne wyniki przeprowadzonego w maju egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź, jak ósmoklasiści poradzili sobie z zadaniami egzaminacyjnymi.
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Więcek wystosował do kuratorów oświaty prośbę o zwrócenie szczególnej uwagi na to, czy obowiązujące w szkołach statuty są zgodne z obowiązującym prawem. W swoim wystąpieniu powołał się na liczne skargi wpływające do RPO.
Zadzwoń do eksperta, porozmawiaj ze specjalistą i uzyskaj odpowiedź na swoje pytanie!
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.