MEN szacuje, że w wyniku zmiany przepisów dotyczących obowiązku szkolnego, w roku szkolnym 2024/2025 polskie szkoły przyjmą około 60 tysięcy nowych uczniów z Ukrainy. W ramach wspierania edukacji dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji i uchodźctwa IBE i UNICEF organizują Forum Eksperckie w tym zakresie. Wydarzenie „Współpraca bez granic – nauczyciele na rzecz wsparcia dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji i uchodźstwa” odbędzie się online 26 czerwca.
Forum Eksperckie skierowane jest do dyrektorów, nauczycieli, nauczycieli specjalistów, pracowników placówek doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, organizacji pozarządowych oraz rodziców.
Podczas spotkania zostaną przedstawione najnowsze zagadnienia związane z edukacją włączającą i międzykulturową, które mają na celu rozpoznanie i zaspokojenie potrzeb uczniów z doświadczeniem migracji.
W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele MEN, UNICEF i Instytutu Badań Edukacyjnych, którzy omówią wielowymiarowe wsparcie dla tej grupy uczniów: edukacyjne, psychospołeczne oraz organizacyjne. Forum umożliwi interakcję – uczestnicy będą mogli zadawać pytania i dzielić się doświadczeniami na czacie.
Eksperci zaprezentują strategie współpracy nauczycieli w ocenie funkcjonalnej, dostępności poznawczej materiałów edukacyjnych, reagowaniu na kryzys psychiczny oraz integracji społeczności klasowej. Szczególna uwaga zostanie poświęcona roli nauczycieli w nauce języka drugiego przez uczniów z doświadczeniem migracji.
Wydarzenie „Współpraca bez granic – nauczyciele na rzecz wsparcia dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji i uchodźstwa” odbędzie się 26 czerwca 2024 4. o godzinie 10.00.
Transmisja online: wspolpracabezgranic.pl
Udział jest bezpłatny, a uczestnicy otrzymają zaświadczenie o udziale w wydarzeniu.
Wystąpienia będą tłumaczone na język angielski, polski oraz PJM. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, osoby zainteresowane udziałem proszone są o rejestrację do 25 czerwca 2024 r. do godziny 12:00.
Więcej informacji, program wydarzenia oraz formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie Instytutu Badań Edukacyjnych oraz na stronie projektu https://www.wspolpracabezgranic.pl/.